Hamiti mbi deklaratën për bashkim: Lëkund themelet e shtetit të pavarur të Kosovës

Aktuale

Hamiti mbi deklaratën për bashkim: Lëkund themelet e shtetit të pavarur të Kosovës

Nga: A.SH Më: 1 shkurt 2021 Në ora: 00:08
Muhamet Hamiti

Profesori Muhamet Hamiti ka komentuar mbi deklaratën e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj për bashkimin me Shqipërinë.

Sipas tij, me këtë deklaratë për bashkim të Kosovës me Shqipërinë po i lëkundin themelet e shtetit të pavarur të Kosovës tash, gati 13 vjet mbas shpalljes së pavarësisë dhe të njohjes ndërkombëtare nga më shumë se 100 shtete.

Shkrimi në Facebook:

A janë të vetëdijshëm këta që – për oportunizëm, në stinë elektorale - po flasin për bashkim të Kosovës me Shqipërinë se po i lëkundin themelet e shtetit të pavarur të Kosovës tash, gati 13 vjet mbas shpalljes së pavarësisë dhe të njohjes ndërkombëtare nga më shumë se 100 shtete?

As populli i Kosovës as protagonistët kryesorë politikë shqiptarë të Kosovës, të prirë nga Presidenti Rugova, nuk janë lëkundur kurrë nga ky projekt i shtetit të pavarur të Kosovës – që atëherë ishte ideal e tash është realitet - as në kohën e luftës gjenocidale të Serbisë kundër shqiptarëve e Kosovës.

Populli i Kosovës, shtetasit e vendit tonë, e kanë rastin që më 14 shkurt ta konfirmojnë dashurinë për Republikën tonë duke ndëshkuar me votë këta oportunistë të paskrupullt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat