Deputeti suedez kritikon BE-në: Ja çka do të ndodhë nëse Kosovës nuk i liberalizohen vizat

Aktuale

Deputeti suedez kritikon BE-në: Ja çka do të ndodhë nëse Kosovës nuk i liberalizohen vizat

Nga: A.Zh Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 13:49
Deputeti suedez Magnus Jacobsson

Deputeti suedez Magnus Jacobsson, ka kritikuar Bashkimin Evropian për mosliberalizimin e vizave për Kosovën.

Ai ka kërkuar që Kosovës t'i jepet e drejta e vizave si vendet e tjera të Ballkanit, përcjell Bota sot.

Magnus ka theksuar nëse Suedia dhe BE-ja nuk mbështesin zhvillimin në një drejtim demokratik, ekziston rreziku që Rusia dhe Turqia të rrisin ndikimin e tyre në rajon.

Deputeti suedez në fjalimin e tij në parlament ka përmendur edhe marrëveshjen e nënshkruar në Uashington mes Kosovës dhe Serbisë.

Fjalimin e tij e ka publikuar në Facebook Naim Murseli, këshilltar i kreut të AKR-së Behgjet Pacollit.

Postimi i plotë:

Deputeti suedez kritikon BE-në për moslibealizimin e vizave për Kosovën

Fjalimi i plotë i deputetit suedez, Magnus Jacobsson:

Është mirë që qeveria suedeze deklaron se: "Vendet e Ballkanit Perëndimor janë një pjesë e rëndësishme e zonës së menjëhershme të BE". në të njëjtën kohë, është pak e vështirë të thuash së pari se çfarë do të thotë qeveria me këtë pasi deklarata e politikës së jashtme nuk thotë më shumë se vetëm kjo.

Qeveria e mëparshme e SHBA-së nënshkroi një marrëveshje tregtare dhe zhvillimi me Kosovën dhe Serbinë me synimin për të përmirësuar marrëdhëniet midis këtyre vendeve. Kjo është mirë pasi paqja zhvillohet gjithmonë përmes tregtisë dhe marrëdhënieve.

Sidoqoftë, është për t'u habitur që Suedia dhe BE-ja luajnë një rol kaq pasiv në këtë punë. Ne duhet të bëjmë më shumë për të forcuar paqen në Ballkan.

Unë kam theksuar më parë nevojën që Kosovës t'i jepet e njëjta përjashtim nga vizat si vendet e tjera të Ballkanit. Ne gjithashtu duhet të punojmë në mënyrë aktive për të zhvilluar shoqërinë civile dhe biznesin në të gjithë Ballkanin.

Nëse ne në Perëndim nuk e mbështesim zhvillimin në një drejtim demokratik, ekziston rreziku që regjimet totalitare në Rusi dhe Turqi të rrisin ndikimin e tyre në rajon.

Vendet nordike dhe të BE-së tregojnë se tregtia e lirë është një mënyrë e mirë për të krijuar një paqe afatgjatë. Prandaj shpresoj që ne në Suedi, së bashku me BE-në, do të bëjmë më shumë për t'i sjellë të gjitha vendet në Ballkan më afër BE-së dhe se do të përmirësojmë më tej kushtet për tregti, shkëmbime studentësh dhe kontakte midis shoqërisë civile.

Paqja dhe liria gjithmonë ia vlen të luftosh, kështu që ne duhet të bëjmë më shumë për të forcuar paqen në Ballkan, e cila në planin afatgjatë do t'u mundësojë të gjitha vendeve të njohin sovranitetin e njëri-tjetrit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat