​Kosova ende pa vaksina, Tolaj: Autoritetet nuk treguan vizion dhe largpamësi

Aktuale

​Kosova ende pa vaksina, Tolaj: Autoritetet nuk treguan vizion dhe largpamësi

Më: 4 mars 2021 Në ora: 07:48
Foto ilustrim

Rritja e rasteve të reja pozitive me COVID-19 në Kosovë ka ngritur shqetësimin tek autoritetet shëndetësore dhe tek qytetarët. Mjeku infeksionist, Ilir Tolaj thotë për Euronews Albania se shkak për rritjen e infektimeve janë bërë aktivitetet politike gjatë fushatës për zgjedhjet e 14 shkurtit.

Ai thotë se partitë në takim me qytetarët nuk kanë respektuar masat anti-Covid dhe kjo ka bërë që numri i infektimeve të rritet ndjeshëm.

“Në këto javët e fundit vërehet një rritje e numrit të rasteve të reja me Covid dhe kjo është pasojë e drejtpërdrejtë e atyre aktiviteteve parazgjedhore, të cilat nuk e respektuan fare masat anti-Covid. Kosova ka gjasa, që edhe këtë fazë të pandemisë ta kalojë me lehtë se vendet e rajonit”, tha ai.

Lidhur me mungesën e vaksinave, mjeku infektolog bën përgjegjëse strukturat shëndetësore dhe ato politike. Sipas tij, këto struktura janë treguar jolargpamëse sa i takon sigurimit të dozave për të nisur procesin e vaksinimit në vend.

“Autoritetet e Kosovës u treguan jolargpamëse, që të fillonin kontaktet me prodhues eventualë. Ka qenë një farë neglizhence e madhe ose mungesë vizion dhe angazhimi serioz për të siguruar vaksina edhe në rrugë të tjerë, përveç mekanizmit COVAX”, theksoi ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat