Zemaj: Kontrata me Pfizer duhej të nënshkruhej deri më 15 prill

Aktuale

Zemaj: Kontrata me Pfizer duhej të nënshkruhej deri më 15 prill

Më: 20 prill 2021 Në ora: 21:59
Armend Zemaj

Ish-ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka thënë se afati për nënshkrimin e kontratës për sjelljen e vaksinave antiCOVID-19 Pfizer ka qenë më datën 15 prill.

Ai në Pressing tha se ia ka përcjellë dokumentin e dërguar nga kompania amerikane ministrit aktual Arben Vitisë, por që nuk ka marrë përgjigje.

“Asnjë përgjigje nuk e kam marrë. Kjo ka ndodhur muajin e kaluar. Në paragraf thuhet se deri më 15 prill duhet të nënshkruhet marrëveshja, përndryshe mund të shtyhen afatet ose mund të ndodhë diçka tjetër. Me ministrin nuk kam pasur kurrfarë komunikimi, përkundër që ja kom përcjellë”, tha Zemaj.

“Dokumentacionin që e kemi pasur në tavolinë, duket se e kanë gju, janë marrë me ‘gjueti shtrigash’”, ka shtuar ai.

Zemaj tha se kontaktin me Pfizer/BioNTech e arriti përmes një anëtari të kabinetit të kancelares gjermane, Angela Merkel, në fund të nëntorit dhe në fillim të dhjetorit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat