Analiza e ekspertit Edward P. Joseph: Zbulon arsyet pse SHBA-ja dhe BE-ja po sillen butë me Serbinë

Aktuale

Analiza e ekspertit Edward P. Joseph: Zbulon arsyet pse SHBA-ja dhe BE-ja po sillen butë me Serbinë

Më: 28 qershor 2021 Në ora: 17:27
Edward P. Joseph

Profesori i Universitetit Amerikan John Hopkins, Edward P. Joseph, deklaroi se SHBA-ja dhe BE-ja kanë qëndrim të butë ndaj Serbisë për shkak të Kosovës.

Joseph ka shumë vite përvojë pune në Ballkan. Ai ishte zëvendësdrejtor i Misionit të OSBE-së në Kosovë dhe punoi në Bosnje e Hercegovinë për gjashtë vjet, trie prej tyre në luftë, kur, ndër të tjera, ai ishte në enklavën e mbrojtur të Zepas brenda NATO-s në verën e 1995 me detyrën e evakuimit të grave dhe fëmijëve dhe të plagosurve, ku iu desh të negocionte drejtpërdrejt me kriminelin serb, Ratko Mlladiq.

Ai ishte gjithashtu dëshmitar në dy procese gjyqësore para gjykatës ndërkombëtare për krimet në ish-Jugosllavi. Është autor i punimeve të shumta shkencore, por edhe artikujve për media botërore si “New York Times”, dhe Klix.ba, portali nga Sarajeva, shkroi për pikëpamjet e tij mbi Serbinë.

“SHBA-ja dhe BE-ja kanë pasur qëndrim shumë të butë ndaj Serbisë për shkak të Kosovës. Njerëzit në Bosnjë e Hercegovinë duhet të jenë të vetëdijshëm se kjo nuk ka të bëjë vetëm me Kosovën, por kjo e ndërlikon situatën si në BeH ashtu edhe në Mal të Zi. Nëse Perëndimi është i mirë në Beograd kur Millorad Dodik ka qenë nën sanksione gjatë gjithë kësaj kohe, por ne nuk shohim se ka sjellë ndonjë ndryshim. Pse? Përgjigja ime është për shkak të Kosovës, domethënë dobësisë së Perëndimit kur bëhet fjalë për Serbinë, që kur politika e Beogradit drejt BeH është e koordinuar me Banja Llukën”, tha ai në një intervistë për Al Jazeera.

“Është shumë problematike, dhe e gjitha për shkak të dobësisë perëndimore. Pse po ndodh kjo? Njerëzit mendojnë se Serbia është një shtet më i madh, Kosova është një shtet më i vogël, Rusia dhe Kina kanë fuqi të vetos në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe do ta përdorin atë në favor të Serbisë – por asnjë prej tyre nuk është arsyeja. Arsyeja është se pesë vendet e BE-së, dmth katër vendet që janë anëtare të NATO-s, sepse Qiproja nuk është, nuk e njohin Kosovën. Kjo është arsyeja për qëndrimin e butë dhe nëse pyesni veten pse Ballkani akoma ka gjithmonë gjithë këto probleme me Kosovën, Republika Srpskan dhe tani me Malin e Zi, kjo është arsyeja, sepse edhe nëse katër nga këto pesë vende e njohin Kosovën, rajoni do të transformohej”, thotë ai.

Ai pyet se pse, siç thotë ai, në këtë mënyrë Kosova mund të anëtarësohej në NATO dhe Serbia nuk mund ta bllokonte.

“Papritmas, kjo veto ruse dhe kineze në OKB do të ishte e parëndësishme, sepse edhe nëse Kosova nuk do të ishte anëtare e BE-së, ajo do të ishte anëtare e NATO-s. Strategjia e Serbisë do të ishte krejtësisht e padobishme”, tha profesori amerikan.

“Pra, Serbia më në fund do të duhet të përballet me një çështje që është thelbësore për Ballkanin dhe të gjitha vendet – a është Serbia me Perëndimin apo Serbia me Rusinë dhe Kinën? Ata pastaj do të duhet të zgjedhin, dhe për mendimin tim ata do të mund ta zgjedhin vetëm Perëndimin , sepse Rusia dhe Kina nuk mund ta zëvendësojnë ekonomikisht ose ushtarakisht atë që ofron Perëndimi. Kina nuk mund të krahasohet ekonomikisht me BE-në dhe Rusia nuk mund të krahasohet ushtarakisht me NATO-n”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat