Aleanca me Serbinë/Milazim Krasniqi thotë se Edi Rama e Ali Ahmeti duhet të dërgohen në Gjykatë

Aktuale

Aleanca me Serbinë/Milazim Krasniqi thotë se Edi Rama e Ali Ahmeti duhet të dërgohen në Gjykatë

Nga: M.L. Më: 30 korrik 2021 Në ora: 16:51
Ali Ahmeti, Edi Rama

Profesori Universitar Milazim Krasniqi nëpërmjet një statusi në Facebook, ka drejtuar kritika në drejtim të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti të cilët në kuadër të projektit “Open Balkan” lidhën aleancë me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Krasniqi ka përmendur Serbinë, e cila e ka ende në Kushtetutë, Kosovën si pjesë të saj.

“ME CILËN SERBI BËNË ALEANCË EDI RAMA E ALI AHMETI/Sipas realitetit absurd, të cilin Serbia e mban në jetë me dializë, ekzistojnë dy Serbi. Njëra është Serbia që e ka Kosovën në Kushtetutë, si pjesë përbërëse të shtetit serb. Në frymën e saj është edhe edhe betimi i Vuçiqit si president i Serbisë: “Betohem se gjithë energjinë time do t’ia kushtoj ruajtjes së sovranitetit dhe tërësisë territoriale të Serbisë, duke përfshirë Kosovën dhe Metohinë si pjesë përbërëse të saj…”(Danas, 31 maj 2017) Pra, me këtë president serb, që ka bërë këtë betim kriminal dhe të cilit ai përmbahet me fanatizëm iracional, Rama e Ahmeti (Ahmetin e përfaqëson “kryeministri shqiptar” Zoran Zaev), kanë bërë aleancë”, shkroi Krasniqi në Facebook.

Ndërsa, Serbia tjetër është Serbia pas 17 shkurtit 2008, kur Kosova është shpallë dhe është pranuar si shtet i pavarur.

“Edi Rama dhe Ali Ahmeti kanë lidhur aleancë me Serbinë e Vuçiqit. Ky nuk është akt jomiqësor vetëm ndaj Kosovës, po është edhe shkelje e Kushtetutave të atyre dy shteteve/ Pse? Sepse Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e kanë njohur Kosovës si shtet. Pra, rrjedhimisht i bie që duke bërë aleancë me Serbinë, e cila Kosovën e konsideron pjesë të territorit të saj, ata kanë shkelë vendimet e shteteve të tyre. Dikush duhet t’i dërgojë në gjykatat kushtetuese respektive”, potencoi ai.

Krasniqi shkroi se, po ta pranonte Serbia Kosovën si shtet në kufijtë e saj, po të merrte pjesë në atë iniciativë komisioneri evropian për zgjerim, po të proklamohej orientimi atlantik i “Open Ballkanit” dhe po të largohej Qendra Humanitare Ruse nga Nishi, shumë e logjikshme dhe e dobishme do të ishte që Kosova të merrte pjesë në atë iniciativë.

“Pra, këto edhe duhet të jenë propozimet dhe insistimet e Kosovës në të ardhmen, si begatim i obligimit që ka marrë me Marrëveshjen e Uashingtonit. Nuk mjafton vetëm të thuash “Necu!” (Nuk dua!) Duhet të dish të tregosh se çka do”, ka përfunduar profesori Milazim Krasniqi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat