Swisscom në Kosovë/ Neuhaus: Në pranverë do të jenë në Pejë, tregon sa paguhen punëtorët

Aktuale

Swisscom në Kosovë/ Neuhaus: Në pranverë do të jenë në Pejë, tregon sa paguhen punëtorët

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 11:22
Christian Neuhaus

“Ende asgjë nuk është vendosur definitivisht. Swisscom megjithatë do të kryejë një operim pilot për të marrë në konsideratë një qendër thirrjesh (Call Center) të vendosur në qytetin e Pejsës në Kosovë. Operacioni në rajon do të pranoje fillimisht 45 punonjës”, ka deklaruar ne nje bisedë për gazetën zvicerane në shqip Le Canton27.ch z.Christian Neuhaus, shef për komunkim në Swisscom.

Ai ka treguar për shërbimet e tyre.

“Jo, asgjë nuk është vendosur. Swisscom megjithatë do të kryejë një pilot për të marrë në konsideratë një qendër thirrjesh të vendosur në Kosovë. Operacioni në vend do të përfshijë rreth 45 punonjës, të gjithë ata që flasin rrjedhshëm gjuhën gjermane. Cilado qoftë vendndodhja e ekipeve tona, ne do të sigurohemi që të garantojmë nivelin e zakonshëm të cilësisë Sëisscom. Në përfundim të pilotit, Swisscom do të vendosë nëse dëshiron apo jo të angazhohet me një qendër thirrjesh me qendër jashtë vendit, dhe në çfarë kushtesh. Ky është një ofrues që tashmë ofron shërbime të qendrës së thirrjeve për Sëisscom sot. Nuk janë punonjësit e Swisscom që zhvendosen”.

Swisscom ka dy qendra DevOps në Rotterdam dhe Riga. Kjo ndodh sepse Swisscom ende nuk mund të rekrutojë mjaft specialistë të DevOps në Zvicër. Inxhinierët DevOps janë funksione shumë të specializuara në zhvillimin e softuerit dhe sigurojnë që metodat Agile DevOps të përdoren në mënyrë të vazhdueshme. Kjo i mundëson Swisscom të reagojë më shpejt dhe më fleksibilisht ndaj nevojave të tregut ose ndaj zhvillimeve të reja teknologjike. Në këtë mënyrë, ajo rrit konkurrueshmërinë e saj dhe kështu siguron vende pune ekzistuese në Zvicër”, shprehet ai.

Ai ka treguar se pse kanë zgjedhur Kosovën.

“Swisscom është e përkushtuar në mënyrë të qartë për të ruajtur një cilësi të lartë dhe të vazhdueshme të shërbimit, madje edhe me një vendndodhje jashtë vendit. Gjatë një thirrje për tenderë, disa furnizues, vende dhe faqe u vlerësuan sipas kritereve të ndryshme. Ndër të tjera, intervista u kryen edhe me punonjës lokalë. Rrjeti nga Peja në Kosovë ishte në gjendje të bindte në shumë aspekte, veçanërisht nga cilësia e mirë gjuhësore e ofruar në gjermanisht të mirë. Piloti do të fillojë në mars 2022, rreth 45 punonjës do të punojnë për Swisscom gjatë periudhës së pilotimit. Në fund të pilotit, do të merret një vendim nëse do të vazhdoni apo jo Nearshoring”, shton ai.

Neuhaus tutje ka treguar edhe për pagesën e punëtorëve.

“Punonjësit në Kosovë marrin paga mbi mesataren sipas standardeve të industrisë, dhe një rëndësi e madhe i kushtohet një atmosfere të mirë pune dhe marrëdhënieve midis punonjësve. Ne nuk japim shifra”, përfundon ai.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat