Skandalet në AKI/ Deputeti i Kosovës bën thirrje për prangosjen e Driton Gashit

Aktuale

Skandalet në AKI/ Deputeti i Kosovës bën thirrje për prangosjen e Driton Gashit

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 16:34
Driton Gashi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha ka bërë thirrje për arrestimin e Driton Gashit, ish-shefit të Agjencisë Kosovare për Inteligjencë (AKI) të implikuar në skandalin me dy agjentë.

Skandali i publikuar të premten zbulon se si Gashi, në cilësinë e shefit të AKI-së, ishte marrë vesh me ish-prokurorin special Sylë Hoxha, për përfshirjen e dy agjentëve të AKI-së si dëshmitarë në procesin gjyqësor të ashtuquajtur “Syri i Popullit”.

Agjentët kanë dhënë dëshmi të rrejshme në gjykatë kundër anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Sadri Ramabaja, i cili akuzohet për dhënie të ndihmës në kryerjen e veprës terroriste nga Murat Jashari.

Veprimet e ish-shefit të AKI-së, kanë nxitur reagimin e Dimal Bashës, deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje. Të premten, Basha ka bërë thirrje për prangosjen e tij.

“Driton Gashi, ish drejtori i AKI-së, është një prej njerëzve ma t’prishtë që i ka shërby këtij vendi”, ka thënë Basha, përmes një cicërime në Twitter. “Prokuroria ka informata t’mjaftueshme që edhe publiku tani i di, që soji tij kurrë mos me pa dritën e diellit”.

Siç raportoi sot media, marrëveshja e Sylë Hoxhës dhe Driton Gashit ishte bërë pa u njoftuar gjykata. Ky fakt ka rezultuar me dhënien e identiteteve fiktive për ta dhe shpalljen dëshmitarë të mbrojtur në këtë proces.

Gjykata, kurrë nuk është njoftuar me këto veprime. Thjeshtë ka miratuar kërkesën e prokurorit për t’ju dhënë statusin e dëshmitarit.

Media e di identitetin e vërtetë dhe atë fiktiv të këtyre dy agjentëve të përfshirë në këtë rast.

Se kanë dhënë dëshmi të rrejshme dëshmohet me raportin e AKI-së të datës 16 mars 2017 që i ishte dërguar kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi, mbi rrezikun që përbënte një grup njerëzish për të cenuar rendin juridik dhe kushtetues të Kosovës, në krye me Murat Jasharin, i cili kishte plagosur avokatin, Azem Vllasi, në banesën e tij në Prishtinë.

Në atë raport që ka siguruar Paparaci, gjatë gjurmimit në shkresat e lëndës së Prokurorisë, njoftohej institucioni i Prokurorit të Shtetit për veprimtarinë e dyshimtë të grupit. Mes tjerash përshkruhej një bisedë e Sadri Ramabajës me një të akuzuar tjetër në një lokal në periferi të Prishtinës.

Por, në raportin e AKI-së që për autorë kishte dy agjentët nuk përmendeshin vrasje, as emra njerëzish se kush duhej të vritej.

Ndërsa në dëshmitë e tyre të dhëna në Gjykatë, agjentët tashmë me identitet fiktiv dhe të mbrojtur, kishin dëshmuar se si është planifikuar vrasja e ish-presidentit Hashim Thaçi, ish-kreut të Kuvendit, Kadri Veseli, ish-kryeministrit – Isa Mustafa, ish-ministrit – Hajredin Kuçi, Xhavit Haliti, Fatmir Limaj etj, duke vazhduar me komandantë të luftës së UÇK-së, drejtorin e ATK-së, klerikët fetarë etj.

Këto dëshmi mbi të cilat është mbështetur aktakuza janë përdorur më vonë nga ish-presidenti Thaçi për ta akuzuar kryeministrin aktual, Albin Kurti dhe kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca për lidhje me terrorizmin, përkatësisht organizatën “Syri i Popullit”.

Sipas aktakuzës, ky grup kishte planifikuar sulme dhe vrasje të personaliteteve të larta shtetërore të konsideruar si ish-funksionarë të viteve 1980-1991 si tradhtarë të vendit.

Pretendohej se ky grup me qëllim të vrasjes së këtyre personave që i konsideronin si tradhtarë kishin themeluar fondin “Liria e Atdheut” dhe si organizatë “Syri i Popullit” kishin një strukturë të ndarë në bazë të hierarkisë, kishin emra të koduar dhe detyra të ndara thuhet ndër tjera në aktakuzë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat