Santos: “Ballkani i Hapur” s’ka lidhje me procesin e integrimit europian

Aktuale

Santos: “Ballkani i Hapur” s’ka lidhje me procesin e integrimit europian

Më: 9 nëntor 2021 Në ora: 17:56
Isabel Santos

Raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Isabel Santos, tha se shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet të jenë të përqendruara te procesi i integrimit europian.

“Ballkani i Hapur nuk ka lidhje me procesin e integrimit europian. Nuk më takon mua. Është një nismë që kërkon të ketë bashkëpunim më të mirë mes shteteve të Ballkanit Perëndimor, por e rëndësishme për mua është procesi i integrimit europian dhe unë jam e fokusuar te ky proces. Dhe jam e sigurt që të gjithë janë të fokusuar te ky proces”, tha Santos pas turit dyditor në Shqipëri ku takoi të gjithë akterët kryesorë politikë.

Santos tha se Shqipëria i ka plotësuar të pesta kushtet e vendosura nga Komisioni Europian, por për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare nevojitet që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut të arrijnë sa më shpejt marrëveshjen.

“Shqipëria i ka plotësuar kushtet, kjo është e qartë për të gjithë. Po merremi me Shqipërinë si të ishte shtet anëtar. Jemi të pranishëm këtu, po investojmë në Shqipëri. Data e nisjes së negociatave nuk ka rëndësi thelbësore sa i përket ndryshimit të jetëve të qytetarëve”, tha ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat