Njohësi i çështjeve ndërkombëtare: Marrëveshja finale Kosovë-Serbi do të arrihet në mandatin e presidentit Biden

Aktuale

Njohësi i çështjeve ndërkombëtare: Marrëveshja finale Kosovë-Serbi do të arrihet në mandatin e presidentit Biden

Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 19:38
Qeveria e Kosovës

Është vështirë të dihet saktë se kur do të ketë marrëveshje finale Kosovë-Serbi.

Kështu ka deklaruar njohësi i çështjeve ndërkombëtare, Demush Shasha.

Por, thotë se pavarësisht kësaj marrëveshja do të arrihet në kohën e presidentit Joe Biden.

“Është tejet vështirë një gjë e tillë, është tejet vështirë me paragjyku një gjë të tillë por unë jam optimist, që gjatë mandatit të presidentit Biden do të ketë marrëveshje”, është shprehur Shasha.

Ai shpjegon edhe arsyet se përse e thotë këtë.

“Po e them këtë sepse ne po shohim që z.Biden ka një ndjeshmëri, një vëmendje të veçantë për rajonin e Ballkanit, e pastaj edhe më të veçantë sa i përket çështjes së Kosovës, pra kjo është e para le të themi e para çështje personale dhe përfshirja personale sa i përket kësaj, e dyta është se si jemi duke parë kohëve të fundit z.Biden është duke dërguar disa nga diplomatët më të afërt, më të respektueshëm të ShBA-së, nga rangu i profilit të lartë siç është Christofer Hill nuk dërgohet dhe ai vet nuk pranon të vie si ambasador nëse paraprakisht nuk ka një dakordancë që gjatë mandatit të tij do të ketë progres të ndjeshëm sa i përket zhvillimeve në Ballkan, pra emërimet e fundit në Ballkan japin sinjal inkurajues që gjatë kohës së presidentit Biden do të kemi një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë”, ka deklaruar Shasha.

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë për dialog, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq janë takuar në Bruksel më 16 nëntor, derisa takimet mes tyre me emisarin Miroslav Lajçak janë zhvilluar ndaras.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat