Spitali i Sofjes jep detaje për gjendjen e të mbijetuarve të tragjedisë në Bullgari

Aktuale

Spitali i Sofjes jep detaje për gjendjen e të mbijetuarve të tragjedisë në Bullgari

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 11:30
Pamje nga aksidenti tragjik në Bullgari

Pacientët e akomoduar për trajtim në spitalin e Sofjes, “Pirogov” pas aksidentit tragjik në autostradën “Struma” në Bullgari, përgjithësisht janë në gjendje stabile dhe të mirë, kanë njoftuar nga ky institucion mjekësor.

Aktualisht në Klinikën e Djegieve dhe Kirurgjisë Plastike janë katër pacientë të cilët e kanë kaluar natën në përputhje me pritshmëritë e stafit mjekësor të spitalit, raporton gazeta bullgare, Trud.

Në Klinikën e Neurokirurgjisë është shtruar një pacient me frakturë, i cili iu nënshtrua operacionit në fillim të kësaj jave. Operacioni i shtyllës kurrizore rezultoi i suksesshëm dhe procesi i rikuperimit ishte pa komplikime. I njëjti pacient i është nënshtruar një operacioni të suksesshëm në pjesën e poshtme të këmbës në Klinikën e Ortopedisë dhe Traumatologjisë.

Dy të mbijetuarit e aksidentit në autostradë janë liruar të shtunën dhe kanë udhëtuar drejt atdheut të tyre me transport mjekësor të organizuar nga Maqedonia e Veriut.

Në fillim të javës së ardhshme, pas një vlerësimi të gjendjes shëndetësore të pacientëve, do të bëhet lirimi gradual i tyre.

45 persona, shumica shqiptarë nga Maqedonia e Veriut, kanë gjetur vdekjen në rrethana tragjike në orët e para të mëngjesit të së martës, pasi një autobus është përfshirë nga flakët në një autostradë në perëndim të Bullgarisë.

Në mesin e viktimave të aksidentit kishte edhe fëmijë.

Në autobus besohet se kanë qenë mbi 50 persona.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat