‘Jeniçeri’ i Putinit, Vuçiqi - duhet t'i ndalohet ndërtimi i centralit bërthamor rus në Serbi!

Aktuale

‘Jeniçeri’ i Putinit, Vuçiqi - duhet t'i ndalohet ndërtimi i centralit bërthamor rus në Serbi!

Nga: Idriz Morina Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 18:50
Putini dhe Vuçiqi

Kosova ende po heshtë pas vizitës së Vuçiqit në Rusi, ku u takua thuajse me shefin e tij, presidentin e Rusisë, Putin.

Diplomacia shqiptare nuk duhet të heshtë. Madje do të duhej që një nga marrëveshjet e nënshkruara në takimin e dy qeverive shqiptare në Elbasan, të ishte ajo për kundërpërgjigje diplomatike Serbisë dhe Rusisë, përkatësisht ekspansionit serbo-rus! Ende një marrëveshje e atillë mund të arrihet, nëse Edi Rama tregon një minimum respekti për Kosovën. Me këtë do të mund të dëshmonte se nuk është marrë peng nga Aleksander Vuçiqi, ‘jeniçeri’ i Putinit.

Bashkimi i Serbisë me Rusi?!

Pavarësisht kësaj, Kosova duhet që në çdo takim, dhe në çdo tryezë të shpërndajë një broshurë në të gjitha gjuhët kryesore europerëndimore, anglisht, gjermanisht, frëngjisht, italisht e spanjisht, për lidhjet serbo-ruse, dhe një fletushkë tjetër për lidhjet serbo-kineze.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat