Korrupsioni me tenderë, rihapet rasti i Qemajl Mustafës e të tjerëve

Aktuale

Korrupsioni me tenderë, rihapet rasti i Qemajl Mustafës e të tjerëve

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 14:27
Qemajl Mustafa

Gjykata e Pejës ka vendosur ta rihapë sërish çështjen e gjykimit ndaj Qemajl Mustafës dhe të akuzuarve tjerë. Në ditën kur pritej shpallja e aktgjykimit ndaj Mustafës i akuzuar për krim të organizuar dhe të tjerëve të akuzuar, ka vendosur që ta rihap gjykimin në këtë rast.

Sipas Prokurorisë Speciale pronarët e kompanive që akuzohen në këtë proces me rastin e ofertimit në tenderët e Komunës fillimisht e kontaktonin Qemajl Mustafën dhe më pas koordinoheshin në mes veti se cili nga ta do të shpallej fitues në tenderin e caktuar duke i kurdisur kështu aktivitetet e prokurimit.

Procesi gjyqësor ndaj ish kreut të Gjilanit është përshkruar me zvarritje të shumta procedurale.

Aktakuza për këtë rast penal ishte kthyer dy herë për plotësim dhe ndryshim nga gjyqtari Loka i cili kishte udhëhequr me këtë proces gjyqësor, por pas pensionimit tani në krye të trupit gjykues është gjykatësja Kuka-Mekaj.

Pasi ishte plotësuar dy herë akti akuzues gjyqtari i çështjes Sylë Lokaj gjatë vitit 2017 e kishte hedhur poshtë krejtësisht aktakuzën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat