Driton Tali: A do të merret hetuesia me rastin e Dardania Bankës?!

Aktuale

Driton Tali: A do të merret hetuesia me rastin e Dardania Bankës?!

Nga: A.ZH Më: 9 janar 2022 Në ora: 14:49
Driton Tali

Driton Tali, këshilltar i kryeparlamentarit Glauk Konjufca, ka kërkuar nga prokuroria që të hetojë rastin e Dardania Bankës.

Ai ka thënë se kjo Bankë ishte institucion i Qeverisë së Republikës së Kosovës deri në vitin 2003, atëherë kur iu ndryshua neni 59 i Statutit, me arsyetimin se "Kosova ende se ka një Qeveri Sovrane".

Reagimi i tij në Facebook:

A do të merret prokuroria (hetuesia) me rastin e Dardania Bankës?!

Sa për t'i informuar bartësit e institucioneve gjegjëse (nëse nuk janë të informuar) se Dardania Banka është themeluar në vitin 1993 si institucion i Qeverisë së Republikës së Kosovës (pra pronare e Dardania Bankës ishte Qeveria e Republikës së Kosovës).

Kështu ishte deri, me 12. 10. 2003, kur ju ndryshua Neni 59 i Statutit, me arsyetimin se "Kosova ende se ka një Qeveri Sovrane"!!

Se Kosova prej vitit 1993 e deri me 2003 i pati disa qeveri sovrane, por ja që me 2003 ju mor sovraniteti Qeverisë së Kosovës?!!!

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat