Lekaj: Rritja enorme e çmimeve po rrezikon mirëqenien e qytetarëve

Aktuale

Lekaj: Rritja enorme e çmimeve po rrezikon mirëqenien e qytetarëve

Më: 20 janar 2022 Në ora: 13:26
Pal Lekaj

Deputeti i AAK-së Pal Lekaj, në seancën e sotme ku po diskutohet lidhur me rritjen enorme të çmimeve ka thënë se Kosova ka normën më të lartë të rritjes së çmimeve në rajon.

Lekaj u shpreh se kjo rritje enorme e ka bërë të paarritshme shportën familjare për shumë familje, sidomos për kategoritë e shoqërisë që janë pjesë e skemave sociale dhe atyre me të hyra minimale, e njëkohësisht ka rënduar operimin e bizneseve, të cilat qdo ditë e më shumë po ulin numrin e punëtorëve, qarkullimin, fitimin e madje shumë prej tyre po rrezikojnë të mbyllen.

“Qytetarët e Kosovës nuk munden t’i përballojnë këto çmime dhe nuk e meritojnë që mirëqenia e tyre të jetë peng i ngritjes enorme të çmimeve’, u shpreh ai.

Tutje, Lekaj kërkoi nga Qeveria që të ndërhyjë për ta normalizuar gjendjen.

“Megjithëse ekonomia e Kosovës është e bazuar në ekonomi të tregut të lirë, ne si grup parlamentar mendojmë se duhet të ketë ndërhyrje të menjëhershme të shtetit, qoftë me përcaktimin e çmimeve për produktet themelore ushqimore, qoftë me inspektim apo edhe me rezerva shtetërore”, u shpreh ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat