Tahiri: Vendosmërinë e Kurtit për shtrenjtimin e rrymës, PDK do ta kundërshtojë në çdo formë

Aktuale

Tahiri: Vendosmërinë e Kurtit për shtrenjtimin e rrymës, PDK do ta kundërshtojë në çdo formë

Më: 20 janar 2022 Në ora: 15:47
Abelard Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri theksoi para deputetëve se ky subjekt do ta kundërshtojë në çdo formë shtrenjtimin e rrymës për qytetarët e Kosovës.

Në debatin parlamentar në lidhje me ngritjen enorme të çmimeve, Tahiri tha se ngritja e çmimeve të miellit, vajit dhe barnave po e rrezikon mirëqenien e qytetarëve.

Tahiri: PDK do ta kundërshtojë shtrenjtimin e rrymës

“Në shtator dhe tetor kemi parë një sjellje të papërgjegjshme të kryeministrit dhe të qeverisë. Kjo po vazhdon edhe sot. Po e shohim vendosmërinë e tij për ngritjen e çmimit të energjisë elektrike. Ne si grup parlamentar i PDK-së në secilin variant të mundshëm do ta kundërshtojmë, sepse është e papërballueshme. Është e papërballueshme shpenzimi i madh në barna, rritja e çmimeve për secilin produkt, pra, për miell, vaj, sheqer e të gjitha këto. Si dhe rritja e çmimit të karburanteve dhe tash së fundmi edhe çmimin e energjisë elektrike. Këtë krizë nuk e kemi shkaktuar ne, mirëpo kemi mund ta menaxhojmë më mirë dhe të jemi më të përgjegjshëm, pa dyshim se po”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat