Deputeti i VV jep dorëheqje nga komisioni për arsim, kjo është arsyeja e çuditshme

Aktuale

Deputeti i VV jep dorëheqje nga komisioni për arsim, kjo është arsyeja e çuditshme

Më: 20 janar 2022 Në ora: 20:16
Fitim Uka

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka përmes një postimi në facebook ka reaguar në lidhje me tërheqjen e tij nga Komisioni Parlamentar për Arsim

Sipas tij arsyeja është pakënaqësia e tij me veten dhe fakti që shumë ide të tij nuk janë mbështetur apo realizuar në komision.

“Arsyeja kryesore e dorëheqjes është pakënaqësia ime me veten, por dhe pamundësia që e kam përjetuar për të bërë më shumë, duke qenë se shumica e ideve dhe propozimeve të mia nuk kanë gjetur mbështetjen apo nuk janë realizuar në këtë komision”, ka shkruar Uka.

Gjithashtu ai i quajti të pavërteta thashethemet se është larguar nga Lëvizja Vetëvendosje, dhe sipas tij diçka të tillë nuk e ka ndërmend

” Angazhimin tim për edukimin e hershëm si bazament për ndryshim, arsimin cilësor, përfshirjen e asistentëve për fëmijët me nevoja të veçanta, hulumtimin shkencor dhe për shumë tema të tjera do t’i realizoj në Kuvendin e Kosovës edhe për një kohë, si deputet i Lëvizjes Vetëvendosje”, ka përfunduar Uka.

Postimi i plotë:

Përgjigje e shkurtër për medie

E vërteta është kjo: unë kam dhënë dorëheqje nga Komisioni Parlamentar për Arsim. Arsyeja kryesore e dorëheqjes është pakënaqësia ime me veten, por dhe pamundësia që e kam përjetuar për të bërë më shumë, duke qenë se shumica e ideve dhe propozimeve të mia nuk kanë gjetur mbështetjen apo nuk janë realizuar në këtë komision. Prandaj, e kam gjykuar që dikush tjetër mund të bëjë përfaqësim më të mirë duke mos u perceptuar si “pengesë”.

Ndërkaq, nuk është e vërtetë që jam larguar nga Lëvizja Vetëvendosje dhe as që e kam ndërmend të bëjë diçka të tillë. Brenda apo jashtë Kuvendit unë do të jem në mbështetje të parimeve dhe vlerave të mirëfillta të Lëvizjes Vetëvendosje. Angazhimin tim për edukimin e hershëm si bazament për ndryshim, arsimin cilësor, përfshirjen e asistentëve për fëmijët me nevoja të veçanta, hulumtimin shkencor dhe për shumë tema të tjera do t’i realizoj në Kuvendin e Kosovës edhe për një kohë, si deputet i Lëvizjes Vetëvendosje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat