Drejtori i Infektivës: Dashtë Zoti të mos rritet numri i vdekjeve, jemi në fillimin e një vale të re

Aktuale

Drejtori i Infektivës: Dashtë Zoti të mos rritet numri i vdekjeve, jemi në fillimin e një vale të re

Më: 22 janar 2022 Në ora: 08:45
Ilustrim

Drejtori i Klinikës Infektive, Arben Vishaj, ka thënë se të vaksinuarit edhe nëse infektohen me Covid-19 manifestojnë një formë klinike më të lehtë.

Madje, doktor Vishaj tha se pasojat që lenë virusi te njerëzit janë të riparueshme ndërsa për disa duhet kohë më e gjatë pas trajtimit.

“Të vaksinuarit i kemi vërejtur se edhe nëse infektohen ata manifestojnë një formë klinike më të lehtë dhe qëllimi i vaksinës është që të mos ndodh infeksioni. Por edhe nëse ndodh që të manifestohet forma me kuadër klinik më të lehtë dhe të parandalohet spitalizimi dhe forma shumë e rëndë e sëmundjes”.

“Pasojat që lënë virusi disa janë të riparueshme për një kohë më të shpejtë disa duhet kohë më e gjatë dhe ne jemi të bindur se me vaksinim këto pasoja do të jenë të një niveli më të ulët. Dashtë Zoti të mos rritet numri i vdekjeve. Ne veç jemi në fillimin e një vale të re”.

Megjithatë, ai theksoi se Kosova po përballet me një valë të re të variantit Omicron, duke shtuar se duhet të respektohen masat e jo të shkohet drejt mbylljes.

“…ajo që është në kompetencën tonë është që të organizohemi sa më mirë të jetë e mundur duke aktivizuar të gjitha resurset tona qoftë material qoftë në njerëz në mënyrë që të përballemi me këtë sfidë e cila është shumë e rëndë për të gjithë sistemin shëndetësor. Unë asnjëherë nuk pëlqej fjalën mbyllje, por respektim të masave të parandalimit të infeksionit”, tha Vishaj.

Ndryshe, rritja rekorde e rasteve me koronavirus gjatë ditëve të fundit, ka bërë që Qeveria e Kosovës të ashpërsojë masat anti-Covid. Këto masa do të hyjnë në fuqi nga sot dhe do të jenë të vlefshme deri më 4 shkurt.

Sipas njoftimit të Zyrës së Kryeministrit, masat e reja përfshijnë kufizim të lëvizjes (prej orës 22:00 deri në orën 05:00), kufizim të orarit të punës për gastronominë (lejohet puna vetëm deri në orën 21:00), si dhe ashpërsim të rregullave për hyrje në vend.

“Vendimi për masat kundër COVID-19 është bazuar në vlerësimin e situatës së intensitetit të përhapjes dhe kapacitetit të sistemit shëndetësor për t’u përgjigjur, por duke i vlerësuar ato edhe nën dritën e efekteve të këtyre masave që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme të shoqërisë dhe individëve” është arsyetimi i Qeverisë për këtë vendim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat