“O abuzuese është”, përplasen në Komision Armend Zemaj dhe Fatmire Kollçaku

Aktuale

“O abuzuese është”, përplasen në Komision Armend Zemaj dhe Fatmire Kollçaku

Më: 26 janar 2022 Në ora: 13:49
Komisioni për shëndetësi

Në Komisionin për shëndetësi, ku po raportoi ministri Rifat Latifi, pati përplasje mes Fatmire Kollçakut të VV-së dhe Armend Zemaj.

Pjesë nga debati:

Zemaj: Shqetësimi më i madh janë shkollat, janë fëmijët, domethënë mbarëvajtja. Deklarata abuzuese kemi parë, po besoj që vëmendja do të duhej të ishte nga Ministria e Shëndetësisë.

Kollçaku: Për këto deklarata abuzuese e kam detyrë me të thënë për gjuhën keni kujdes. Deklarata abuzuese është keqpërdorim i gjuhës.

Zemaj: Ooo abuzuese është.

Kollçaku: Unë e vlerësoj a e përdorë ti abuzues.

Latifi: Me thënë të drejtën, zoti deputet dhe ish ministër i Shëndetësisë.

Zemaj: Nal ta majmë një herë një mbledhje qysh duhet.

Latifi: Me kërku prej ministrit të shëndetësisë ngritje të kapaciteteve njerëzore në spital sot, në kushtet që ju i dini se nuk mund të ngrisim kapacitete brenda ditës, javës as muajit. Neve na duhet me u përgatitë ma mirë. Nuk e kemi asnjë specializant të ri në kujdesin intensive që do t’na kishte ndihmu shumë më shumë në gjendjen që kemi. Kjo nuk është për shkak të neglizhencës.

Zemaj: Thash të inkurajoj të vazhdoni krahas menaxhimit të pandemisë. Thash vazhdo me ngritjen e kapacitetit në çfarëdo niveli që mundesh.

Latifi: Faleminderit për këtë klarifikim. Është mjaft problematike edhe për vendet tjera në botë që gjatë kohës së pandemive dhe katastrofave tjera që shumëcka nuk mundet me u planifiku menjëherë. Nuk ka neglizhencë. Secili anëtar në Ministri është në krye të detyrës. Është pritë me u rritë rastet, kanë me shku ndoshta edhe ma nalt. Por jemi mirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat