Debati mbi COVID-19, deputeti Kokaj: Po japin ‘ders’ shkencor personat që s’janë kompetent

Aktuale

Debati mbi COVID-19, deputeti Kokaj: Po japin ‘ders’ shkencor personat që s’janë kompetent

Më: 27 janar 2022 Në ora: 18:40
Jahja Kokaj

Në Kuvendin e Kosovës është duke vazhduar seanca e thirrur për të debatuar gjendjen pandemike me COVID-19 në vend.

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Jahja Kokaj, gjatë fjalës së tij deklaroi se asnjëri prej tyre nuk janë kompetent të flasin për një çështje shkencore siç është COVID-19.

Kokaj mes tjerash tha se deputetët po japin ‘ders’ shkencor persona që s’janë aspak kompetent.

“Dua të nis këtë debat me një thënie të Fan Nolit i cili mbase unë nuk e them saktë, por thotë “Kur deputetët i bien fyellit e atdheu digjet mozomakeq për atë vend”.

“Mua po më duket që me pesë-gjashtë orë sa janë këtu njerëzit flasin pakurfarë kompetence, njerëzit flasin përsëritje dhe flasin për cështje politike kurse jo për zgjidhjen e problemit. Fillimisht ky problem është shkencor dhe unë s’kam kompetencë të flas për këtë problem – por unë po flas për diskutimin e kolegëve të mi të nderuar që japin ders shkencor kur s’janë kompetent e për këtë të mos humbim kohë”, tha Kokaj.

Deputeti më i vjetër i Kuvendit mes tjerash deklaroi se qytetarët janë duke u tallur me mënyrën se si deputetët po debatojnë mbi pandeminë.

“Jam duke marrë mesazhe se qytetarët janë duke u tallë me ne mbi mënyrën e diskutimit rreth kësaj çështje shkencore”, tha mes tjerash Kokaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat