Rasti me subvencione në Ministrinë e Bujqësisë, ngrihet aktakuzë ndaj 21 vetave

Aktuale

Rasti me subvencione në Ministrinë e Bujqësisë, ngrihet aktakuzë ndaj 21 vetave

Më: 22 shkurt 2022 Në ora: 15:49
Foto ilustrim

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë kundër 21 të pandehurve në rastin e njohur si “Subvencionet I” në Ministrinë e Bujqësisë.

Ata po ngarkohen me veprat penale “Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”, “Marrja e ryshfetit”, “Mashtrim në detyrë”, “Dhënia e ryshfetit”, “Mashtrim me subvencione” dhe “Falsifikim i dokumenteve”.

Aktakuza është ngritur kundër 11 të pandehurve si persona zyrtarë me inicialet L.S; S.SH; B.N; H.M; K.Z; H.D; A.B; J.S; L.H; M.N; A.A; S.K. dhe kundër 10 të pandehurve si përfitues të subvencioneve me inicialet S.S; B.K; F.M; D.M; F.Z; D.K; K.B; A.A; F.N.

Të pandehurit me rastin e kryerjes së veprave penale kanë përfituar në mënyrë të kundërligjshme në vlerë 646,250.00 euro, ndërsa vlera e ryshfetit (korrupsionit) që kanë përfituar personat zyrtarë është 316,650.00 euro.

Prokuroria Speciale ka propozuar që të konfiskohet dobia pasurore nga të pandehurit e fituar me kryerjen e veprave penale, e cila kap vlerën e të hollave rreth 500.000 euro, si dhe të disa veturave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat