Këta janë kandidatët në garë për kryetar të Gjykatës Komerciale

Aktuale

Këta janë kandidatët në garë për kryetar të Gjykatës Komerciale

Më: 15 prill 2022 Në ora: 16:10
Mahir Tutuli dhe Ramiz Kuqi

Kandidatët Mahir Tutuli dhe Ramiz Kuqi, janë dy gjyqtarët të cilët i kanë hyrë garës për pozitën e kryetarit të Gjykatës Komerciale.

Për këta dy kandidatë, Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) të premten ka përfunduar intervistat, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Intervistat janë zhvilluar nga Komisioni Vlerësues, i cili është në përbërje të kryetares së komisionit Teuta Ibrahimi dhe gjyqtarëve Drita Rexhaj dhe Avni Mehmeti, anëtarë të këtij komisioni.

Ndryshe, KGJK në takimin e 279-të, të mbajtur me 4 mars 2022 kishte shpallur konkursin për kryetar të Gjykatës Komerciale, konkurs për të cilin kanë aplikuar vetëm kandidatët e lartcekur.

Ndryshe, sipas Ligjit për Gjykatën Komerciale, për të ushtruar funksionin e kryetarit të Gjykatës Komerciale, kandidati duhet të ketë së paku 5 vite përvojë pune si gjyqtar i shkallës së dytë.

Po ashtu, sipas këtij Ligji, shtesë ndaj kritereve të lartcekura KGJK-ja do të konsiderojë, shkathtësitë menaxheriale dhe vlerësimin e performancës së kandidatit për kryetar të Gjykatës Komerciale.

“Betimi për Drejtësi” më poshtë sjell biografitë e dy kandidatëve për kryetar të Gjykatës Komerciale, biografi këto të publikuara në ueb-faqen zyrtare të Gjykatës së Apelit, ku aktualisht këta kandidatë e ushtrojnë funksionin.

Kandidati i parë që ka kanidauar për këtë pozitë është Mahir Tutuli, i cili është gjyqtar në Departamentin për Çështje Ekonomike. Gjyqtari Tutuli ka diplomuar në Fakultetin Juridik, Universiteti i Prishtinës në vitin 2003. Ai kreu provimin e Jurisprudencës në vitin 2005, ndërsa praktikën profesionale e mbajti në Odën e Avokatëve të Kosovës në vitin 2003. Tutuli, gjithashtu ka punuar edhe si shef i Zyrës Ligjore në “Kosovo Enteprise Programe – KEP” prej 2007 deri më 2008.

Ndërsa, më 2010 është emëruar gjyqtar në Gjykatën Komunale në Prishtinë, ku dhe punoi deri më 31 dhjetor 2012. Në janar të 2013-ës, Tutuli u emërua gjyqtar në Departamentin për Çështje Ekonomike në Gjykatën Themelore në Prishtinë, pozitë të cilën e mbajti deri më 1 shtator 2015, kur edhe u emërua gjyqtar në Gjykatën e Apelit.

Kandidati i dytë që i është futur kësaj gare është gjyqtari Ramiz Kuqi, i cili është gjyqtar në Departamentin Administrativ të kësaj gjykate. Kuqi ka diplomuar në vitin 1984, në Fakultetin Juridik, Universiteti i Prishtinës. Ndërsa, provimin e Jurisprudencës e kreu në vitin 1988. Është master në të drejtën kushtetuese dhe administrative prej majit të vitit 2015.

Nga viti 1984 deri në vitin 1988, punoi si referent në BVI-në e sigurimit pensional dhe invalidor të Kosovës në Prishtinë. Po në këtë institucion në vitin 1989, u emërua përfaqësues juridik, detyrë të cilën e kreu deri në vitin 1999.

Si gjyqtar në Gjykatë Komunale për Kundërvajtje në Prishtinë, e filloi punën në vitin 2000. Pas dhjetë vjetësh në këtë detyrë, në vitin 2010, u emërua gjyqtar në Gjykatën e Lartë për Kundërvajtje po në Prishtinë. Nga 1 janari 2013 është gjyqtar në Gjykatën e Apelit. Përpos gjuhës shqipe ( amëtare), flet edhe serbisht dhe anglisht.

Ndryshe, Ligji për Gjykatën Komerciale ka hyrë në fuqi më 25 shkurt 2022.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat