Rritët sërish çmimi i naftës, arrin shifra rekorde në Kosovë

Aktuale

Rritët sërish çmimi i naftës, arrin shifra rekorde në Kosovë

Më: 5 maj 2022 Në ora: 17:42
Ilustrim

Çmimet e derivateve vazhdojnë të rriten çdo ditë e më shumë në Kosovë.

Sot një litër naftë në një nga pompat e derivateve në Prishtinë shitet për 1 euro e 73 cent, duke shënuar kështu çmim rekord.

Çmimet e derivateve janë rritur ndjeshëm pas luftës në Ukrainë.

Përkundër uljes së çmimeve në bursën ndërkombëtare, ajo në shumicën e rasteve nuk reflekton edhe në Kosovë.

Partitë opozitare i kanë kërkuar kryeministrit Kurti heqjen e akcizës për naftë për së paku disa muaj.

Në Shqipëri është protestuar kundër rritjes së çmimeve e veçanërisht të naftës, ndërsa në Maqedoninë e Veriut këto çmime janë dukshëm më të lira.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat