Haradinaj do të apelojë vendimin e Speciales

Aktuale

Haradinaj do të apelojë vendimin e Speciales

Më: 18 maj 2022 Në ora: 15:04
Nënkryetari i OVL-UÇK, Nasim Haradinaj gjatë një paraqitjeje para Dhomave të Specializuara.

Ekipi mbrojtës i Nasim Haradinajt konfirmoi për gazetarët se do të apelojë aktgjykimin dënues të shqiptuar më 18 maj nga Dhomat e Specializuara në Hagë.

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Nasim Haradinaj u dënua me katër vjet e gjysmë burgim për akuzat për pengim të administrimit të drejtësisë. Edhe kryetarit të kësaj organizate, Hysni Gucatit, iu shqiptua dënimi i njëjtë.

“Presim zvogëlimin e dënimit”, tha avokati u Haradinajt, Toby Cadman, duke shtuar se qëndrimi i mbrojtjes është që Haradinaj të dënohet aq kohë sa ka qëndruar në paraburgim.

Haradinaj dhe Gucati u arrestuan më 5 shtator të vitit 2020 dhe që atëherë gjenden në qendrën e paraburgimit të Hagë.

Avokati i Haradinajt tha se pret që trupi gjykues të shqyrtojë në mënyrë të pavarur kërkesën e tyre dhe ta ulin dënimin për klientin e tij.

Sipas ligjeve, palët kanë të drejtë që brenda 30 ditëve nga shqiptimi i vendimit dënues, të apelojnë vendimin në Gjykatën e Apelit në Hagë, që funksionon me ligje të Kosovës.

Gjatë shqiptimit të dënimit, gjykata argumentoi se Gucati dhe Haradinaj kishin kërcënuar dëshmitarët e mbrojtur dhe ata eventualë, duke publikuar informacione të tyre dhe dokumente të klasifikuara të Speciales.

Gucati dhe Haradinaj u arrestuan në shtator të vitit 2020, pas dyshimeve se në disa konferenca për media në selinë e OVL-UÇK në Prishtinë ksihin shpërndarë dokumente të klasifikuara të Dhomave të Specializuara, që njihen edhe si Gjykata Speciale.

Në aktakuzë thuhet se këto dokumente, kopje të së cilave u janë shpërndarë gazetarëve në tri konferenca për media, kanë pasur edhe emra të dëshmitarëve potencialë, të cilët mund të dëshmonin kundër ish-krerëve të UÇK-së, përfshirë edhe në rastin kundër ish-presidentit, Hashim Thaçi, ish-kryetarëve të Kuvendit, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi, dhe ish-deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, të cilët akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar – që ndryshe njihen edhe si Gjykata Speciale – hetojnë krimet e pretenduara të pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të kryera kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë që nga janari i vitit 1998 deri në dhjetor të vitit 2000.

Këto krime të pretenduara përmenden në një raport të Këshillit të Evropës, të vitit 2011, autor i të cilit është senatori zviceran, Dick Marty./REL

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat