Alarmet e bombave në Prishtinë/ Eksperti i Sigurisë ngrit dyshimet e mëdha: A ishte ky një mesazh edhe për Gjukanoviqin?

Aktuale

Alarmet e bombave në Prishtinë/ Eksperti i Sigurisë ngrit dyshimet e mëdha: A ishte ky një mesazh edhe për Gjukanoviqin?

Nga: P.R Më: 18 maj 2022 Në ora: 20:53
Foto e ilustruar nga Drizan Shala

Eksperti i Sigurisë, Drizan Shala, përmes një postimi në facebook ka reaguar pas disa alarmeve për bomba në disa lokacione në Kosovë, ku së fundi, një i tillë u regjistrua edhe tek Rektorati i Universitetit “Hasan Prishtina”.

“Alarmi për mjet shpërthyes në Rektorat një ditë para vizitës se Presidentit Malit të Zi në Kosovë a ishte një mesazh edhe për të duke ditur që edhe Mali i Zi është ballafaqu me kërcënime të tilla në mjete eksplozive në shkolla , që të ndryshojë qasjen e ti në raport me politiken e ti të zhvilluar përgjatë këtyre viteve”, ka shkruar ndër tjerash Shala, përcjellë “Bota sot”.

Më tej, Shala në postimin e tij ka ngritur edhe disa pyetje, për të cilat sipas tij duhet të kenë një përgjigje.

Postimi i plotë:

Le të ngrisim disa pyetje hipotetike mbi "Alarmet e Bombave në Prishtinë"

🚩 Pyetja e parë :

A kanë lidhje thirrjet për mjete eksplozive njëra me tjetrën, ku dihet që janë 7 alarme të rrejshme deri me tani?

🚩 Pyetja e dytë :

A janë analizuar edhe dy pista të tjera të hetimit të mundshëm të 5 thirrjeve për bombë në stacionin e autobusëve?

▪️Gjatë kohës se alarmit për bombë në stacionin e autobusëve a janë analizu se a ka patur në atë inteneral të alarmit autobusë me drejtim:

Prishtinë-Beograd

Prishtinë-Shkup

Prishtinë-Tetovë

Prishtinë-Tiranë

A është vërtetuar ende alarmet nga ana e institucioneve të sigurisë se nga cili numër, email apo mjete tjetër është bere kërcënimi!.

A ka patur ndonjë qëllim ( autori/autoret) të bëjnë matjen e operacionalitetit të organeve të sigurisë se si përgjigjen nga rasti i parë deri të ai i pesti në stacionin e autobusëve!.

▪️ A qëndron ndonjë strukturë paralele të shtetit të Serbisë mbrapa këtyre alarmeve në stacionin e autobusëve duke rritur presionin dhe tensionimin duke mbjellë frikë të qytetaret e Kosovës për motive të agjendës Serbe në Kosovë.

🚩 Alarmi për mjetë shpërthyes në Rektorat një ditë para vizitës se Presidentit Malit të Zi në Kosovë a ishte një mesazh edhe për të duke ditur që edhe Mali i Zi është ballafaqu me kërcënime të tilla në mjete eksplozive në shkolla , që të ndryshojë qasjen e ti në raport me politiken e ti të zhvilluar përgjatë këtyre viteve?.

🚩 Alarmi për mjet shpërthyes në një shkollë të kryeqytetit në ditën e vizitës se Presidenti Malit të Zi në Prishtinë , mund të nënkuptohet si lidhje në mese alarmit në Rektorat me këtë të sotit.

🔐Dhe duhet të ri-kthehemi të pjesa e parë se mos është kjo një fazë të përdorur nga ana e Serbisë/Rusisë që përmes këtyre alarmeve të jep një mesazh që nuk mund të ndiheni të sigurtë në qytetet e juaja ( Prishtinë, Podgoricë ndërsa Beogradi është përdorur vetëm si Alibi nga ana e këtyre strukturave të Serbisë/Rusisë ).

Pra tani ne duhet të jemi vigjilent si shoqëri si dhe një bashkërendim të mundshëm në mese institucioneve të Kosovës dhe EULEX, KFOR me strukturat e tyre relevante në shkëmbimin e informacioneve me interes nacional të vendit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat