“Ia vranë gazetarët dhe e sulmuan me bomba”, Bytyçi: “Bota sot” denoncoi krimin dhe mafian në Kosovë e Shqipëri!

Aktuale

“Ia vranë gazetarët dhe e sulmuan me bomba”, Bytyçi: “Bota sot” denoncoi krimin dhe mafian në Kosovë e Shqipëri!

Nga: A.ZH Më: 26 qershor 2022 Në ora: 12:10
Enver Bytyçi

Për nder të 27 vjetorit të themelimi, gazetën kombëtare “Bota sot”, e ka uruar edhe profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare Enver Bytyçi.

Ai ka thënë se “Bota sot”, ka denoncuar tjetër krimin e organizuar dhe mafien në Kosovë e në Shqipëri, duke u sulmuar nga të gjitha anët me të gjitha mjetet.

Sipas Bytyçit, edhe pse e sulmuan me bomba dhe ia vranë gazetarët, gazeta “Bota sot” qëndroi e e pakompromis dhe nuk pranoi të bëhej peng i politikës ditore dhe politikave anti-shqiptare.

Urimi i tij i plotë:

Sot është 27 vjetori i gazetës "Bota sot"! Këto 27 vite shqiptarët e qytetarë të tjerë europianë kanë parë te kjo gazetë përkushtimin e saj për lirinë, demokracinë, pavarësinë e shtetin e Kosovës dhe harmoninë e shqiptarëve kudo ku ata jetojnë. Është një gazetë kombëtare dhe unike në sipërmarrjen e kohezionin e saj! Mund të konsiderohet si gazeta dhe dritarja më e rëndësishme e informacionit në periudhën e viteve të trishta të luftës në Kosovë!

Është një gazetë që ka denoncuar si një tjetër krimin e organizuar dhe mafien në Kosovë e në Shqipëri! Është gazeta e së vërtetave të mëdha! Ndaj dhe është gazeta e kontestuar dhe e sulmuar nga të gjitha anët e me të gjitha mjetet!

Ia vranë gazetarët e ia linçuan drejtuesit e saj, ia mbyllën zyrat dhe botimin, i persekutuan gazetarët, redaksinë dhe botuesin e saj në kuptimin e presioni dhe ndalimit të reklamave dhe donacioneve! Por edhe e sulmuan me bomba! Madje bashkëpunëtorët shqipfolës të Serbisë e akuzuan edhe si "gazetë serbe"! Megjithatë "Bota sot” qëndroi e paepur, e pakompromis dhe nuk pranoi të bëhej peng i politikës ditore, aq më pak e politikave anti-shqiptare!

Enveristët e stalinistët e Kosovës, si dhe titistët jo të paktë, e sulmojnë atë për shkak të pozicionit në orientimin e saj kombëtar. Megjithatë për 27 vjet gazeta "Bota sot" nuk e ndryshoi as ritmin, as orientimin, as politikën e saj botuese. Por pavarësisht kësaj ajo mundi t'i qëndrojë besnik të vërtetave të mëdha e të pakontestueshme dhe lexuesit të saj!

Ndaj dhe kush mendon e beson te media e lirë, duhet ta ketë si model gazetën "Bota sot"! Uroj edhe 1027 vite të tjera!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat