Tomaj ia drejton një pyetje Lajçakut: A jeni edhe ju personalisht kundër?

Aktuale

Tomaj ia drejton një pyetje Lajçakut: A jeni edhe ju personalisht kundër?

Nga: A.ZH Më: 26 qershor 2022 Në ora: 13:01
Miroslav Lajçak

Opinionisti Luz Tomaj, pyetur se përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak, se pse Sllovakia nuk e njeh ende Kosovën.

Në një shkrim të dërguar në “Bota sot”, Tomaj ka pyetur Lajçakun, nëse edhe ai personalisht është kundër pavarësisë së Kosovës.

Ai ka kritikuar edhe shefin e diplomacisë së BE-së Josep Borrellin, se pse shteti i tij, Spanja, nuk e njeh shtetin e Kosovës.

Reagimi i Tomajt:

Zoti Lajçak, pse Sllovakia nuk e pranon shtetin e Kosovës?

Sllovakia është një nga pak shtetet e Evropës, të cilat nuk e pranuan dhe akoma nuk e pranojnë pavarësinë e shtetit të Kosovës. Shtrohet pyetja pse?

Një gjë është e njohur. Edhe serbët, edhe sllovakët, i përkasin popullit të njohur si sllavët e jugut. Me fjalë tjera, e kanë të njëjtën prejardhje. Gjatë historisë ka ndodhë i vetmi ndryshim – ai religjioz. Në fakt, në shekullin e XI, - diku në vitin 1052, serbët shkuan gjurmëve të Rusisë dhe, u konvertuan në ortodoksizëm.

Përveç Sllovakisë, Kosovën nuk e njeh as Spanja e Borellit. Kur bëhet fjalë për Spanjën, mendoj se arsyeja qëndron në faktin se, regjioni i Katalonisë, vite me radhë, kërkon shkëputjen nga Spanja dhe pavarësinë.

Zoti Lajçak, vite me radhë ishe në postet kyçe të Sllovakisë, ishe në poste të OKB-së dhe, tani në ato të BE-së. Me fjalë tjera, në qarqet politike të Sllovakisë, pozitat tua kanë pasur dhe kanë influencë.

Ti, më mirë se çdo kush tjetër, e din arsyen se pse Sllovakia, akoma, nuk e njeh shtetin e Kosovës. A thua edhe ju, personalisht, jeni kundër pavarësisë së Kosovës?!

E shtroi këtë pyetje, përveç tjerash, edhe për shkak se ju, veproni në cilësi të ndërmjetësuesit në dialog në mes Serbisë – ekzekutore e krimeve gjenocidiale në Kosovë. A mendoni fare në këtë aspekt?!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat