“Alarmante”, gazetari i medias gjermane: Nëse vazhdohet kështu me ikjet, zgjedhjet për Parlamentin e Kosovës do të mbahen në mërgatë

Aktuale

“Alarmante”, gazetari i medias gjermane: Nëse vazhdohet kështu me ikjet, zgjedhjet për Parlamentin e Kosovës do të mbahen në mërgatë

Nga: A.ZH Më: 29 qershor 2022 Në ora: 12:59
Foto ilustrim

Agjencia e Statistikave të Kosovës, ka bërë të ditur se 42.728 qytetarë janë larguar nga Kosova në vitin 2021.

Këtë shifër e ka quajtur alarmuese për të gjithë vendimmarrësit, gazetari i Deutche Welles Bahri Cani, përcjell Bota sot.

Ai ka thënë se nëse vazhdohet kështu, pas disa vitesh zgjedhjet për Parlamentin e Kosovës do të mbahen në mërgatë.

“Po të mos ishte e rëndë, do të thosha me gjysmëhumor: Nëse vazhdohet me këtë tempo, edhe disa vite dhe zgjedhjet për Parlamentin e Kosovës do të mbahen në mërgatë...

Ky duhet të jetë alarm për të gjithë vendimmarrësit!”, ka shkruar Cani në një postim në Facebook.

ASK ka njoftuar se shumica e njerëzve u larguan nga Kosova në mënyrë legale.

“Pjesa dërmuese e emigrantëve për vitin 2021 ishin emigrantët legalë. Shkaqet e emigrimit legalë ishin: bashkimi familjar, martesat, gjetja e një vendi pune, shpërngulja e përhershme (kryesisht në shtetet fqinje), studime afatgjata me punësim etj.”, thuhet në njoftim./BS

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat