Tahiri: Rritja e ekonomike për të cilën flet qeveria, fjalë e thatë imagjinare

Aktuale

Tahiri: Rritja e ekonomike për të cilën flet qeveria, fjalë e thatë imagjinare

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 16:58
Abelard Tahiri

Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri nëpërmjet një postimi në Facebook ka kritikuar qasjen e qeverisë Kurti.

Sipas tij, kjo qeveri përballë fakteve të pakontestueshme, flet vetëm gjëra të thata.

"Fatkeqësisht, rritja e ekonomike për të cilën flet qeveria, është veç një projeksion imagjinar dhe larg realitetit me të cilin janë duke u përballur qytetarët e Kosovës për çdo ditë. Dëshmi konkrete të mos përputhjes së realitetit të qytetarëve me projeksionin imagjinar të qeverisë për rritje ekonomike në mes tjerash, është shembulli i qarkullimit tregtar të naftës", shkroi Tahiri.

Sipas tij, importi i naftës është zvogëluar, ndërsa të ardhurat e TVSH-së janë rritur, kjo për shkak të rritjes së çmimit të këtij produkti. 

"Sa i përket këtij produkti, në periudhën janar - maj 2021, janë importuar 287,767,367 litra naftë, për të cilat TVSH-ja ka sjellë të hyra prej 32,843,314 euro. Ndërsa, në periudhën janar - maj 2022, janë importuar 24,445,717 litra naftë më pak apo 263,321,650 litra, të cilat kanë sjellë të hyra nga TVSH-ja prej 54,105,824 në total", vazhdoi argumentin e tij Tahiri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat