Reagimi i Selim Pacollit, publikon foton e invalidit të UÇK-së: S’kam këmb të ecë sepse ia dhashë atdheut!

Aktuale

Reagimi i Selim Pacollit, publikon foton e invalidit të UÇK-së: S’kam këmb të ecë sepse ia dhashë atdheut!

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 17:28
Selim Pacolli

Selim Pacolli ka reaguar pas debatit që u shkaktua në Kosovë, ku janë shfaqur disa postime të publikuara nga Hekuran Murati vite më parë për UÇK-në.

Pacolli ka publikuar një fotografi të invalidid të UÇK-së, Shpëtim Agushollit, derisa shkruan se “s’kam këmbë të të ecur sepse ia dhash atdheut”.

Ai tutje shkruan edhe për një të mosuhar me plis të bardhë që me dhembje e krenari qëndron para katër djemve të rënë në luftën e Kosovës për liri.

Pacolli tutje shkruan se, “mercenarët e sotëm janë ata që tregtuan dje me frikën e tyre, e sot përpiqen që ta njollosin pjesën më të ndritshme të historisë tonë”.

Postimi i plotë:

1. S’kam këmb të ecë sepse ia dhashë atdheut për të ecur përpara, deshta t'ia jap edhe shpirtin siq e bënë edhe shokët e mi por nuk ishte e shkruar (Shpëtim Agusholli), invalid i UÇK-së

2. Një i moshuar me plis të bardhë me dhimbje e krenari qëndron para katër djemve të tij, të rënë në luftën për liri kundër pushtuesit.

Me cilin çmim do të paguhej kjo?

3. Katër prej sa e sa invalidëve tjerë që dhanë gjymtyrët e tyre duke kërkuar lirinë e popullit të vet, qoftë edhe me çmimin e vdekjes.

Vëtëm vullneti imadh për të fituar lirinë e popullit dhe vendit të vet, i ka bërë këta djem e vajza të gatshëm për të dhënë gjithqka nga vetja.

Këta heronjë të kombit, nuk mund të fyhen me epitetetin e mercenarëve, nuk kam hasur diku të lexoj që lira e një populli është fituar me mercenarë.

Mercenarët e sotëm janë ata që tregtuan dje me frikën e tyre, e sot përpiqen që ta njollosin pjesën më të ndritshme të historisë tonë.

Image
Postimi i Selim Pacollit

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat