“A ju duket normale”/ Liri Loshi zbërthen postimin e Hekuran Muratit për UÇK-në - Tregon a duhet të shkarkohet

Aktuale

“A ju duket normale”/ Liri Loshi zbërthen postimin e Hekuran Muratit për UÇK-në - Tregon a duhet të shkarkohet

Nga: N. Sh. Më: 1 korrik 2022 Në ora: 15:55
Liri Loshi

Ish-mjeku i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Liri Loshi, ka zbërthyer shkrimin e Hekuran Muratit të bërë në vitin 2016 ku flet për ushtarët e UÇK-së.

Loshi përmes një postimi në facebook, shkruan se, në po atë vit, qeveria kishte ndarë 45 milionë euro për FSK-në dhe 100 milionë euro për veteranët, ku pyet se a është normale kjo që të ndahen më shumë para për veteranët e luftës se sa për Ushtrinë.

Sipas tij, ky është edhe thelbi i postimit të Hekuran Muratit, ku kërkon që për këtë të zhvillohet edhe debati i vërtetë.

Ai shton se, Murati sot si ministër duhet t’u kërkojë falje ushtarëve të UÇK-së, që në komentin e tij janë gjetur në peshoren e njëjtë me mercenarët.

Publicisti Loshi tutje shton se nuk ka nevojë për dorëheqje të Muratit.

Postimi i plotë i Liri Loshit:

Në vitin 2016 buxheti i Kosovës i paska ndarë 45 milionë euro për FSK-në dhe 100 milionë euro për veteranët. A ju duket normale që një vend që i thotë vetes shtet, të ndajë nga buxheti i tij më shumë për veteranët e luftës se sa për Armatën e vet?! Ose më thjeshtë, a ka edhe një vend tjetër në botë që i ka lejuar vetes një paradoks të tillë?!

Ky është thelbi i postimit të Hekuran Muratit i vitit 2016, rreth të cilit do të duhej të zhvillohej debati i vërtetë. Kalkulimet tjera të tij nuk kanë sensin e duhur politik. Si ministër që është sot ai duhet t’u kërkojë falje ushtarëve të UÇK-së që në komentin e tij janë gjetur në peshoren e njëjtë me mercenarët. Të gjithë ne gabojmë kur flasim a shkruajmë, por duhet të marrim përgjegjësi për lëshimet tona.

Për dorëheqje nuk ka nevojë. Sepse, kritika e tij nuk iu drejtohet ushtarëve të UÇK-së. Ajo u është drejtuar atyre që kanë marrë një vendim të dëmshëm politik për vendin. Pra, vendimi për të fryer listat është koka e kritikës së tij dhe jo fyerja e veteranëve. Së pari duhet të merremi me kokën e krejt në fund me bishtin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat