ZKA: Telekomi e RTK me humbje të mëdha si shkak i keqmenaxhimit

Aktuale

ZKA: Telekomi e RTK me humbje të mëdha si shkak i keqmenaxhimit

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 23:54
Foto ilustrim

Miliona euro i humbën shtetit si pasojë e keqmenaxhimit nëpër ndërmarrje publike.

Më së shumti dëme në vitin 2021 pati në Telekomin e Kosovës me gjithsej 10.8 milionë euro apo 66% të totalit të humbjeve.

Sipas gjetjeve të auditorit, humbje pati edhe në Radio Televizionin e Kosovës.

“Në auditimin e performancës në RTK kontrolli i dobët mbi menaxhimin e stafit të rregullt duke mos respektuar edhe vendimet e bordit nga menaxhmenti i ka kushtuar RTK-së keqmenaxhim financiar në vlerë rreth 800 mijë euro për tri vjet”, tha Auditorja e Përgjithshme Vlora Spanca.

Përveç parave, punëtorët në disa raste dyshohet se kryen edhe vepra penale për çka u njoftua edhe Prokurori i Shtetit.

“Nga analizimi i 80% të raporteve të publikuara të auditimit kemi identifikuar 67 raste me elemente potenciale për kryerjen e veprave penale”, njoftoi Spanca.

Megjithëkëtë në raportin e auditimit kishte edhe gjetje pozitive. E tillë është një ku u fitua goxha.

“Fitimin më të madh e kishte realizuar Termokos në shumën prej 1.9 milionë euro apo 49% të fitimit”.kk

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat