Ambasadori amerikan ia tërheq ‘vërejtjen’ Rakiqit, ja çfarë deklaroi pas takimit

Aktuale

Ambasadori amerikan ia tërheq ‘vërejtjen’ Rakiqit, ja çfarë deklaroi pas takimit

Më: 4 gusht 2022 Në ora: 12:49
Jeffrey Hovenier

Pas zhvillimeve të fundit që kanë ndodhur në vend, ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier ka shkuar në Ministrinë për Komunitete dhe Kthim, e cila udhëhiqet nga Goran Rakiq.

Pas takimit me të, Hovenier në një prononcim për media tha se Rakiqit ia ka bërë me dije qëndrimin që ka SHBA në disa çështje. 

“I rikujtova atij disa nga pozicionimet e SHBA-së në këto çështje, përfshirë edhe për masat e reciprocitetit që i ka marrë Qeveria e Kosovës. Nga perspektiva jonë ato konsistojnë me Marrëveshjen e Brukselit”, tha Hovenier.

Ai tha se gjithashtu kanë folur edhe për shqetësimet që ka komuniteti serb në Kosovë. 

Hovenier foli edhe për rëndësinë e takimit të nivelit të lartë në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë. 

“U pajtuam për rëndësinë që ka një takim mes presidentit Vuçiq dhe kryeministrit Kurti në Burksel, këtë muaj dhe nevojën për të gjetur disa mënyra që të deeskalojnë disa nga këto çështje”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat