Pas trazirave në veri, vjen kërcënimi serioz nga Serbia – ky është veprimi i papritur i ushtarëve serbë

Aktuale

Pas trazirave në veri, vjen kërcënimi serioz nga Serbia – ky është veprimi i papritur i ushtarëve serbë

Nga: A.M. Më: 5 gusht 2022 Në ora: 19:46
Foto ilustrim

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, gjenerali Milan Mojsiloviç, ka vizituar sot pjesën e Forcave të Armatosura të Serbisë, të angazhuara në kontrollin e Zonës së Sigurisë Tokësore dhe sigurimin e vijës administrative me Kosovën.

“Me atë rast, gjenerali Mojsiloviq shqyrtoi nivelin e gatishmërisë luftarake të Forcave të Armatosura serbe në zonën e bazave “Tabalije” dhe “Rudnica” dhe aftësinë e tyre për të reaguar shpejt në rast nevoje dhe për të garantuar paqen dhe sigurinë në këtë pjesë të vendit”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, përcjell "Bota sot".

“Në dritën e ngjarjeve të fundit në krahinën tonë jugore të shkaktuara nga lëvizjet e njëanshme të institucioneve të vetëqeverisjes në Prishtinë, gjenerali Mojsiloviq shprehu kënaqësinë e tij për gatishmërinë e lartë luftarake të forcave të Forcave të Armatosura Serbe dhe faktin se ushtarët dhe oficerët janë të gatshëm, të motivuar dhe të trajnuar për të kryer çdo detyrë që u vihet.atdheu Serbia”, thuhet më tej në njoftim.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Serbe gjatë vizitës në bazat në Zonën e Sigurisë Tokësore u shoqërua nga komandanti i Ushtrisë Tokësore, gjenerallejtënant Millosav Simoviq, shefi i Drejtorisë Operative (J-3), Lt. Gjeneral Zelimir Glisovic, dhe shefi i Drejtorisë së Logjistikës (J-4), gjeneralmajor Srđan Petkovic.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat