Avokati: Krerët e UÇK-së mund ta padisin Martyn, përfitimet do të ishin milionëshe

Aktuale

Avokati: Krerët e UÇK-së mund ta padisin Martyn, përfitimet do të ishin milionëshe

Më: 13 gusht 2022 Në ora: 09:20
Thaçi dhe të tjerët në Hagë

Ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës mund të padisin Dick Martyn për pretendimet e për tregtinë e jashtëligjshme të organeve të njerëzve në Kosovë dhe Shqipëri.

Kështu ka thënë avokati Skënder Musa në emisionin “Ditari” në Tëvë1.

“Sa i përket padisë civile tashmë veç kushtet ekzistojnë për të paditur Dick Martyn për dëmshpërblim dhe këtë mund ta bëjnë ish-krerët UÇK-së dhe shoqatat e veteranëve sepse në bazë të aktakuzës së ngritur është vërtetuar qartë se raporti i tij ka qenë i rrejshëm dhe një kallëzim i rrejshëm që ka mashtruar dhe ka manipuluar opinionin evropian”, tha ai.

Sipas tij, dëmshpërblimet për këtë do të ishin milionëshe.

“Është një dëm shumë i madh që i ka shkaktuar Kosovën në aspektin moral, por edhe ish-liderëve të UÇK-së… Në vendet perëndimore për këso dëmesh flitet për shumë milionëshe. Por në këtë rast dëmi është i konsiderueshëm dhe i lartë që i ka shkaktuar Kosovës. Dëmin duhet ta llogarisin ekspertët ndërkombëtar”, theksoi Musa.

Raporti i vitit 2010 i hartuar nga senatori i atëhershëm zviceran, Dick Marty dhe i miratuar nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës, pretendon se në trafikim me organe të njerëzve kanë qenë të përfshirë udhëheqës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë luftës së viteve 1998-1999.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat