Halil Geci reagon mbi debatin për shamia/ Të lejohen ato në kuadrin e traditës shqiptare, shamija kuq e zi, jo veshja turko-arabe

Aktuale

Halil Geci reagon mbi debatin për shamia/ Të lejohen ato në kuadrin e traditës shqiptare, shamija kuq e zi, jo veshja turko-arabe

Nga: A.SH Më: 13 gusht 2022 Në ora: 13:36
Haili Geci

Veprimtari i LDK-së, Halil Geci, ka reaguar mbi debatin për bartjen e shamive.

Ai ka thënë se kjo gjë nuk është edhe shumë tragjike sepse “edhe sikur Kosova ta ketë ligjin për bartjen e shamive këtë ligj, shqiptarët nuk e perfillin”.

Madje, ai ka thënë shamiat të cilat duhet t’i bartin janë ato në kuadrin e traditës shqiptare, shamija kuq e zi, dhe jo me u veshë turko-arab.

Shkrimi i plotë:

Qeveria nuk guxon të dalë kundër lirive dhe të drejtave të njeriut!

Qeveria duhet të lejojë ligje dhe të ecë në përputhje me botën e qytetëruar kur lejohen ata që martohen me të njëjtën gjini, kjo gjë shamive nuk më duket shumë tragjike.

A e dini pse; edhe sikur Kosova ta ketë ligjin për bartjen e shamive këtë ligj, shqiptarët nuk e perfillin!

Nëse ndodh që shamitë të lejohen, siç lejohen në të gjithë Evropën, duhet t'u përshtaten ligjeve, të lejohen vetëm ato në kuadrin e traditës shqiptare, shamija kuq e zi, dhe jo me u veshë turko-arab!

Rrini pa merak, sepse unë gruas time 68 vjeçe po ti them mbajë shami, kjo me lehtë e pret qafen se sa vendos shamin ne qafë!

E s’po flas për reja dhe vajza që kanë prekë Evropën dhe që janë mësuar lehtë e mirë me flladin e lirisë Evropjane, që kur fryn era, flladini asaj ere ia hedhë perpjtë shami

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat