Debati për shaminë/ Blerim Latifi “shpërthen” ndaj Kim Mehmetit - e quan faqezi

Aktuale

Debati për shaminë/ Blerim Latifi “shpërthen” ndaj Kim Mehmetit - e quan faqezi

Nga: A.ZH Më: 16 gusht 2022 Në ora: 09:59
Blerim Latifi

Profesori universitar i Filozofisë Blerim Latifi, i ka reaguar ashpër publicistit shqiptar në Maqedoni Kim Mehmeti.

Latifi ka akuzuar Mehmetin se po i keqpërdor fjalët e shenjta të gjuhës shqipe për ta justifikuar “agresionin vahabist mbi fytyrat e grave shqiptare”.

Ai madje e ka quajtur Mehmetin “faqezi”, përcjell Bota sot.

Reagimi i Latifit në Facebook:

Etika shqiptare është etika e fytyrës.

Dhe kjo ma së miri shihet në shprehje të tilla si: Qofsh faqebardhë!, A ki fytyrë ti?, Ta marroftë Zoti fytyrën!, Me ruejt fytyrën!

Shembujt janë të panumërt.

Akuza ma e madhe morale ndër shqiptarë gjithmonë ka qenë dhe është kur i thonë dikujt : O i pafytyrë!

Ka qindra shembuj të tjerë.

Në etikën shqiptare fytyra është sinonim i vetë ndërgjegjës. Dhe kjo ma së miri shihet në shprehjen: Qofsh ftyrëçelë!

Tregojani këto atij faqeziut anadollak në Shkup, Kim Mehmetit, që po i keqpërdor fjalët e shenjta të gjuhës shqipe për ta justifiku agresionin vahabist mbi fytyrat e grave shqiptare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat