Thaçi vs Kurti përballë Vuçiqit në Bruksel/ Profesori gjen dallimet esenciale

Aktuale

Thaçi vs Kurti përballë Vuçiqit në Bruksel/ Profesori gjen dallimet esenciale

Nga: M.L. Më: 18 gusht 2022 Në ora: 15:57
Hashim Thaçi dhe Albin Kurti

Në Bruksel po mbahen takimet në kuadër të normalizimit të raporteve Kosovë-Serbi më ndërmjetësimin e BE dhe lehtësimin e SHBA-së.

Sot janë zhvilluar një sërë takishmesh së bashku dhe ndaras ndërmjet kryeministrit të Kosoës, Albin Kurti, presidenti të Serbisë Aleksandër Vuçiq dhe ndërmjetësuesve evropian.

Bazuar në këto zhvillime njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare, Prof. Dr. Enver Bytyçi ka rikujtuar vitin kohën kur presidenti serb kishte nisur një tren për në Mitrovicë.

Sipas tij, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, Presidenti i Kosovës në shenje "hakmarrjeje" shkoi në liqenin e Ujamnit e bëri një xhiro me varkë. Por jo si karshillëk ndaj presidentit të Serbisë!

Ishte viti 2018. Presidenti i Serbisë nisi trenin për në Mitrovicë. Alram i madh. Deklarata lufte në Beograd e në Prishtinë. Më ne fund treni u ndal ne Rashkë. Nuk u lejua të vinte në Mitrovicë. Mesa duket KFOR-i luajti rolin që ka në misionin e tij. Presidenti i Kosovës në shenje "hakmarrjeje" shkoi në liqenin e Ujamnit e bëri një xhiro me varkë. Por jo si karshillëk ndaj presidentit të Serbisë!

Sepse pas pak ditësh të dy presidentet, ai i Serbisë dhe ai i Kosovës, u takuan në Bruksel. Ia hapen krahët njeri-tjetrit, u përqafuan, ndenjen dhe në darkë treguan plot barsoleta. Qeshën e folën me gaz plot. Aq sa dukej se ishin marr vesh me njëri-tjetrin që njëri të "provokonte" me tren e tjetri me varkë! Shqiptarët duhej të besonin se kishin një president "trim", që ka guximin t'i ndryshojë edhe kufijtë në favor të Serbisë. E serbët duhej te besonin se kanë një president të vendosur e të pakompromis”, u shpreh Bytyçi.

Këshu sipas tij, edhe më 31 korrik 2022 Kosova ishte në prag konflikti, por liderët në takimin e tyre në Bruksel nuk ia dhanë dorën njëri tjetrit.

Serbët reaguan dhunshëm për shkak të vendimit të qeverisë për reciprocitet me Serbinë. Alarm ndërkombëtar! Lufta ne Ukraine e shton ankthin e një lufte të mundshme në Ballkan. Deklarata lufte në Beograd e akuza për përgatitjen për luftë nga ana e Serbisë, në Prishtinë.

Rezultati: Takimi i sotëm përsëri në Bruksel. Por kësaj radhe as dorën nuk ia dhanë njeri-tjetrit. As nuk buzëqeshën e madje as sytë nuk ia lëshuan njeri-tjetrit, presidenti i Serbisë dhe kryeministri i Kosovës! Një takim midis dy njerëzve të vërtetë, të cilët nuk bëjnë ndryshe në "fushë-betejë" e ndryshe para evropianeve!

Bëjeni vet dallimin e mos bëni opozitë me Kosovën! Kush bën opozite me Kosovën, në fakt bëhet bashkë me Serbinë!”, ka përfunduar ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat