Kurti: Në vitin e ardhshëm, 654 milionë euro do t’iu ndahen komunave

Aktuale

Kurti: Në vitin e ardhshëm, 654 milionë euro do t’iu ndahen komunave

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 11:36
Kryeministri Albin Kurti

Ka nisur takimi mes kryeministrit Albin Kurti dhe kryetarëve të komunave i cili po mbahet në Pejë.

Bashkë me Kurtin janë edhe ministri i Pushtetit Lokal Elbert Krasniqi, ai i Financave Hekuran Murati dhe ministrja e Ekonomisë Artane Rizvanolli.

Ky takim i shefit të qeverisë dhe kryetarëve lokalë ka për qëllim koordinimin ndërinstitucional mes qeverisë dhe pushtetit lokal me ç’rast do të diskutohet performanca buxhetore e komunave dhe investimet kapitale, çështja e furnizimit me energji edhe të tjera.

Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se Qeveria është në fazën e përgatitjes së buxhetit për vitin fiskal 2023, në takimin që po e mban me kryetarët e komunave, në Pejë.

“Në këtë buxhet reflektohet një rritje e konsiderueshme e buxhetit, dedikuar nivelit komunal. Për herë të parë kemi rritje prej 15 përqind të buxhetit për komuna, në raport me vitin 2022”, ka thënë Kurti, transmeton Klankosova.

“Do të jenë 654 milionë euro që do t’u ndahen komunave, e kjo rritje e buxhetit do të duhej të reflektojë edhe në cilësinë e shërbimeve komunale, karshi qytetarëve, mirëqenies së tyre dhe zhvillimit në ekonomi”.

Tutje i pari i qeverisë tha se nevojitet avancim i bashkëpunimit Qeveri-komuna.

“Qasja jonë si qeveri është që të jemi afër qytetarëve, edhe duke qenë afër komunave, e për këtë na nevojitet avancim dhe intensifikim i bashkëpunimit”, tha Kurti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat