Tahiri: Kjo ministre e Kurtit promovoi revistën që e paraqiti Kosovën si vend të manastireve serbe

Aktuale

Tahiri: Kjo ministre e Kurtit promovoi revistën që e paraqiti Kosovën si vend të manastireve serbe

Më: 7 tetor 2022 Në ora: 12:10
Abelard Tahiri

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës Abelard Tahiri, ka thënë se Qveria e Kosovës ka promovuar revistën franceze ku Kosova paraqitet se dikur ka qenë tokë bizantine ku lindën manastiret serbe.

Tahiri ka thënë, se kjo është doktrinë serbe. Tutje, Tahiri ka kërkuar dorëheqjen e ministres Rozeta Hajdari.

“E keni revistën dhe secili mund të keni qasje në të, dhe kam kërkuar përkthim zyrtar.

Po e citoj edhe një herë Kosova ka qenë tokë bizantine ku lindën manastiret serbe.

Këtu po flasim për një botim në një revistë në Francë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat