Kurti-mërgimtarëve për 28 nëntor: Kjo ditë është edhe e juaja, e më së shumti e juaja

Aktuale

Kurti-mërgimtarëve për 28 nëntor: Kjo ditë është edhe e juaja, e më së shumti e juaja

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 12:12
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në fjalimin e mbajtur në seancën e përbashkët të Kuvendit të Kosovës dhe atij të Shqipërisë, foli edhe për mërgimtarët.

Ai iu drejtua atyre duke thënë se 28 nëntori është “ditë është edhe e juaja, e më së shumti e juaja”.

Kurti u shpreh se mërgimtarët janë mbështetja më e madhe ekonomike për vendet tona e për familjet e tyre.

“Sot është kremte, Dita e Flamurit, e nuk dëshirojë të flas gjatë për halle e probleme, por dua t’u dërgoj një mesazh të gjithë atyre  që kanë marrë udhën gjithmonë të dhimbshme të kurbetit, kjo ditë është edhe e juaja, e më së shumti e juaja. Mërgimtarët janë mbështetja më e madhe ekonomike për vendet tona e për familjet e tyre, por edhe burim demokratizimi e kulture që ata e marrin në shoqëritë e zhvilluara ku shkojnë të jetojnë e të punojnë”.

“E di se atje nuk po shkoni për qejf, por prej brengës, e di që ende s’kemi bërë mjaftueshëm që t’ua kthejmë besimin në institucione, në drejtësi, në shtet në politike, që ju ta mendoni rritjen e fëmijevë tuaj në atdheun tuaj si opsionin më të mirë. Por, iu garantojë se këtë betejë do ta bëjmë deri në fund e do ta fitojmë edhe me ndihmën tuaj”, u shpreh tutje ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat