Vrasja që tronditi Kosovën, reagon avokati Gazmend Halilaj: Plumbat depërtojnë tek fëmiu në barkun e nënës...

Aktuale

Vrasja që tronditi Kosovën, reagon avokati Gazmend Halilaj: Plumbat depërtojnë tek fëmiu në barkun e nënës...

Nga: N. Sh. Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 21:23
Hamide Magashi

Sonte u trondit Kosova nga një vrasje makabre që ndodhi në oborrin e QKUK-së.

Sokol Halili vrau ish-gruan e tij Hamide Magashin e cila ishte në javët e fundit të shtatëzënisë.

Ajo kishte dalur për të blerë gjësende, në momentin kur u qëllua me dy plumba në kokë, nga ish-bashkëshorti.

Kjo ngjarje mizore u pasua pastaj me shumë reagime.

Reaguan presidentja Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti por edhe shumë politikanë, gazetarë e avokatë.

Një reagim të ashpër e bëri edhe avokati Gazmend Halilaj.

Ai përmes një postimi në Facebook, e krahason këtë vrasje me masakrën e Qirezit.

Ai kritikon edhe sistemin e drejtësisë në Kosovë, për të cilin thotë se është i kalbur dhe vrasjet e tilla po ndodhin si pastoj e këtij sistemi.

Postimi i plotë:

Miq. Gjyqatarët e Prokurorët në grevë për rritje pagash.

Pëlumbat depërtojnë tek fëmiu në barkun e nënës... diçka si në Masakrën e Qirezit..

Gjaku i atyre që jemi të obligun m’i mbrojtë s'u ndal as kur ishin pagat mbi 2000 euro.

Këto janë pasojat e sistemit të kalbur që instaluam për 20 vjet.

E nëse kemi provue me ndryshu diçka, jemi pëballë me trajtim mizor...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat