Kimete Berisha pas vrasjes së gruas shtatzënë: Ti mund të çmendesh nga mërzia, por njeriu pronë nuk bëhet

Aktuale

Kimete Berisha pas vrasjes së gruas shtatzënë: Ti mund të çmendesh nga mërzia, por njeriu pronë nuk bëhet

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 00:10
Kimete Berisha

Publicisjta e njohur, Kimete Berisha përmes një shkrimi në profilin e saj Facebook ka ka reaguar pas vrasjes së gruas shtatzënë nga ish-burri i saj, në oborrin e QKUK-së.

Sipas saj, xhelozia e shqiptarëve nuk është racionale, ajo është patologjike që xhelozojnë pa asnjë arsye.

Shkrimi i plotë:

Ruaju!

Shqiptarët janë xhelozë.

Xhelozia si ndjenjë sekondare është primitive dhe kur është patologjike hyn te sëmundjet mentale.

...Kur të duket se dikush po ta merr atë që është e jotja: e njeriu s'mund të jetë i joti.

Ti mund të çmendesh nga mërzia, por njeriu pronë nuk bëhet.

Edhe kur të thotë: I joti jam- ti dije se ta bën qejfin, veç pse tingëllon bukur.

Çdo gjë që tingëllon bukur është rrenë.

Xhelozia e shqiptarëve nuk është racionale (nuk bazohet në asnjë fakt), është patologjike:

kolektivisht xhelozojnë pa asnjë arsye, e marrin me mend se janë të tradhtuar dhe u kry kjo punë - e di unë, sytë po i tregojnë se më tradhton!

Nuk është e habitshme që sot lexon dhjetëra komente të meshkujve (edhe të femrave) që 'motivi i xhelozisë' u duket normal dhe i mjaftueshëm për të vrarë.

Sinqerisht e kanë.

Xhelozia është armiku më i madh i shqiptarëve: jo që e duan partnerin - e duan veten, aq shumë e duan veten - për dashuri ndaj vetes - vrasin.

Xhelozia e shqiptarëve ka karakteristika të veçanta folklorike: e lidhin me nderin familjar e kombëtar.

Një vajzë në anën e dynjasë nëse martohet me 'armikun', ky këtu në Kosovë e rrehë vajzën e vet- pa ndodh asgjë, se kështu e ka mësu tradita...

Është paranojë kolektive, shqiptarët dyshojnë dhe vuajnë nga frika e mashtrimit.

Sidomos kanë frikë nga mashtrimi i grave.

Ky vend i rriti djemtë e vet me frikë nga mashtrimi.

- Hapi sytë mirë, mos i beso askujt.

- Shoku ta merr gruan.

- Shoqja ta merr burrin.

- Gruaja e ka shti dreqin n'shishe.

Frikën nga gruaja e ka mbjell gruaja.

- Nana e mëson djalin e saj të mos i besoj kurrë gruas.

- E mëson edhe vajzën të dyshojë në burrin, por nëse e zbulon në pabesi - ta falë.

'Nëse dikush të mashtron - Ti ke faj dhe Ty ta humb burrërinë'.

Gruaja shqiptare sot është në krizë: në mes të nevojës për t'u ndjerë e sigurtë (e martuar), dhe nevojës për të qenë e lirë njëkohësisht.

Por, Liria për gratë është Vetmia.

Mënyra e jetës në Kosovë duket perendimore, por shoqëria është primitive.

Gratë kanë nevojë të tmerrshme të duken VIP,

e Burrat e kanë humbur rrugën mes dy civilizimeve.

Njërën këmbë në mesjetë e tjetrën nuk guxojnë ta lëshojnë në Tokë....

Se kalin e Isa Boletinit nuk guxon kush ta kalërojë...

Mentaliteti i robit - pas derës fshihet një armik.

- Ruaju,

derisa nuk rishkruhet edukata.

Derisa një nanë nuk e mëson një djalë të mos bëhet roje e moralit të tij, sepse:

ti nuk bëhesh i pamoralshëm nëse dikush të tradhton.

Derisa një mësues e mëson nxënësin se nëse dikush të mashtron nuk është faji yt!

Çka ke faj ti që dikush punon prapa shpinës tënde!

Çdo ditë ora e parë e mësimit duhet të jetë:

- Dashuria nuk zgjat përgjithmonë.

- Njeriu nuk mund të jetë pronë e jotja. As ti nuk mund të jesh pronë e askujt.

- Jeta mbi Tokë ia nisi mbi lakminë (molla e ndaluar), dhe u krijua mbi vrasjen e vëllezërve mes vete, për xhelozi dhe pushtet.

Xhelozia dhe hakmarrja janë motivet krysore të vrasjeve.

Nuk ndalen me Ligj - por rrallohen me edukatë.

Nëse dikush të mashtron, sipas traditës shqiptare, ti ke qenë budalla, sepse njeriun dikushi dhe të zotin askush nuk mund ta mashtrojë.

P.S. Sindromi i Othellos është xhelozia paranojake, që karakterizohet nga besimi absolutisht falls për pabesinë e partnerit.

Ata që janë të obsesionuar nga iluzionet e tradhtisë, ata e arsyetojnë vrasjen e partnerit.

Te Shekspiri, Othello e vrau Desdemonën, sepse ishte i bindur se ajo e ka tradhtuar.

Desdemona ishte i vetmi personazh i pafajshëm te Othello.

'Pafajësi e korruptuar'.

- Njeriu më i rrezikuar sot është njeriu i pafajshëm.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat