Policia dhe Dogana përballet me rezistencën e serbëve në Hoçë të Madhe të Rahovecit, shkuan të konfiskonin 42 mijë litra verë

Aktuale

Policia dhe Dogana përballet me rezistencën e serbëve në Hoçë të Madhe të Rahovecit, shkuan të konfiskonin 42 mijë litra verë

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 14:07
Pamje nga Hoça e Madhe

Në Hoçën e Madhe të Rahovecit, fshat i banuar me serbë, kanë ndodhur tensione në mes të Policisë dhe autoriteteve doganore me banorët lokal.

Një grup prej rreth tridhjetë qytetarësh dje dhe sot kanë penguar policinë dhe autoritetet e doganaeve në operacionin e tyre për konfiskim të mallit.

Doganat kanë konstatuar se është prodhuar ilegalisht sasi e madhe e verës dhe kanë shkuar ta konfiskojnë atë. Janë 42 mijë litra verë të kantinës “Petroviq”, në pronësi të Srgjan Petroviqit. Doganat thonë se biznesi është ilegal dhe nuk përmbanë tiketa të origjinë të shtetit të Kosovës.

Pronari pretendon se operon sipas ligjit, gjegjësisht se që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit e ka ngrirë punën e kompanisë, dhe nuk ka zhvilluar shitje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat