Tahiri – Kurtit: Kërko letër garancie për Asosiacionin nga SHBA dhe BE

Aktuale

Tahiri – Kurtit: Kërko letër garancie për Asosiacionin nga SHBA dhe BE

Më: 3 shkurt 2023 Në ora: 11:41
Edita Tahiri

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri e ka këshilluar kryeministrin Kurtin që të kërkoj letër garancie nga SHBA dhe BE për Asociacionin.

Tahiri ka publikuar një letër të ngjashme që dikur ia kishte kërkuar Mogherinit si ndërmjetësuese e BE-së.

“Pasi pranimit te Asociacionit, Kryeministri Kurti nuk guxon te jap kompetenca ekzekutive per asociacionin. hapi i pare eshte te kerkoj nje leter garancie nga ndermjetesuesit amerikan dhe BE, Escobar dhe Laicak qe me te cilen ata sigurojne qe Asociacioni nuk do te kete komptenca ekzekutive dhe nuk do te jete nje nivel i trete qeverisjes ne Kosove.

Nje leter te tille une si kryenegociatore kam arritur qe ta siguroj nga Mogherini si ndermjetesuese e BE-se me te cilen ajo ka siguruar se per BE-ne Asociacioni nuk ka komptenca ekzekutive dhe nuk do te jete nivel i trete qeverisje ne Kosove. Ja letra e Mogherinit drejtuar Kryeministrit te Kosoves” shkruan Tahiri në Facebook.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat