Krasniqi vjen me një parashikim të rrezikshëm: Mund të ndodhë katastrofa nëse Kosova lihet jashtë NATO-s!

Aktuale

Krasniqi vjen me një parashikim të rrezikshëm: Mund të ndodhë katastrofa nëse Kosova lihet jashtë NATO-s!

Nga: A.M. Më: 3 shkurt 2023 Në ora: 20:45
Profesori Milazim Krasniqi

Profesori Milazim Krasniqi ka komentuar sërish raportet Kosovë-Serbi.

Ai në një postim në rrjetin e tij social, Facebook shkroi se ende ekziston rreziku për një konflikt potencial.

Sipas Krasniqit, zgjidhja e vetme paqësore është pranimi i Kosovës në NATO, derisa tha se shteti ynë është më i ‘zbuluar’ ndaj Serbisë, se sa Ukraina ndaj Rusisë, përcjell “Bota sot”.

“Ukrainën e nxitën, po e lanë jashtë NATO-s. Dhe i ndodhi katastrofa, së cilës nuk po i shihet fundi. Bile Kosova është edhe më e zbuluar ndaj Serbisë, se sa Ukraina ndaj Rusisë. Thjesht, mbijetesa e Kosovës si shtet është e lidhur me NATO-n”, deklaroi Krasniqi.

Postimi i plotë

Zgjidhja e vetme paqësore është pranimi i Kosovës në NATO. Sa të lihet Kosova jashtë NATO-s, rreziku për konflikt është potencial, si në rastin e Ukrainës. Ukrainën e nxitën, po e lanë jashtë NATO-s. Dhe i ndodhi katastrofa, së cilës nuk po i shihet fundi. Bile Kosova është edhe më e zbuluar ndaj Serbisë, se sa Ukraina ndaj Rusisë. Thjesht, mbijetesa e Kosovës si shtet është e lidhur me NATO-n. Shoqëria jonë do të duhej të ndërgjegjësohej më shumë për këtë çështje. Shumë njerëz e kanë harruar këtë fakt.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat