“Nënshkrim” për pjesëmarrje në protestë, çka po ndodh në Zveçan?

Aktuale

“Nënshkrim” për pjesëmarrje në protestë, çka po ndodh në Zveçan?

Më: 1 qershor 2023 Në ora: 09:14
Foto nga vendngjarja

Serbët në Zveçan filluan të mblidhen në orët e hershme të mëngjesit të 1 qershorit në protestë kundër kryetarit shqiptar.

Punonjësit e Autoritetit të Përkohshëm të kësaj komune, që funksionon nën sistemin e Serbisë, u regjistruan në listën e të punësuarve që u vendos në një tavolinë, si dëshmi që “vijnë në punë”.

Forcat e misionit paqeruajtës të NATO-s, KFOR, janë të dislokuara në të gjithë Zveçanin. Në këtë komunë në veri të Kosovës, ashtu si edhe në Leposaviq e Zubin Potok – që të tria të banuara me shumicë serbe – protestat vazhdojnë prej ditësh.

Protestuesit kërkojnë tërheqjen e kryetarëve shqiptarë dhe të njësisë speciale të Policisë së Kosovës nga komunat në veri. /REL

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat