Hill: Në tryezë nuk është njohja e Kosovës, por normalizimi i marrëdhënieve

Aktuale

Hill: Në tryezë nuk është njohja e Kosovës, por normalizimi i marrëdhënieve

Më: 8 dhjetor 2023 Në ora: 14:53
Christopher Hill

Ambasadori amerikan Christopher Hill tha në një intervistë për Euronews Serbia se gjatë dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës nuk është në tryezë njohja, por normalizimi i marrëdhënieve.

Ai gjithashtu theksoi se ajo që është në tryezë është e njohur për të dyja palët dhe se Serbia në thelb e ka pranuar.

Siç tha ai, ka një mirëkuptim për të ecur përpara dhe bazohet në marrëveshjet e arritura.

Ai gjithashtu shton se ngjarjet në Banjskë, siç thotë ai, shkelën besimin e fituar me vështirësi dhe se duhet të zbulohet se çfarë ka ndodhur dhe kush është përgjegjës për të.

I pyetur për mesazhet që vijnë nga vendet kryesore evropiane si Italia, Gjermania dhe Franca, të cilat përmendin njohjen de facto, Hill thotë se zgjedhja e fjalëve duhet patur parasysh, por edhe se Shtetet e Bashkuara e kuptojnë atë si një histori rreth normalizimin e marrëdhënieve.

“De fakto në fakt do të thotë se ata duan një lloj procesi normalizimi. E di që fjalët janë të rëndësishme. Fjalët janë veçanërisht të rëndësishme në kohën e zgjedhjeve. Megjithatë, nuk dua të futem në lojëra fjalësh. Ajo që po them është se ajo që ka tabela është se është e njohur për të dyja palët. Serbia në thelb ka pranuar atë që është në të. Ekziston një mirëkuptim për të ecur përpara dhe kjo bazohet në këto marrëveshje. Do të ketë pyetje se si të sigurohet që këto marrëveshje të jenë të qarta, dhe se për të siguruar që radha e detyrimeve të të dyja palëve të jetë njëlloj e qartë, sinqerisht mendoj se ka pasur shumë progres, por kjo çështje duhet të zvarritet dhe të zgjidhet një herë e përgjithmonë, është në interes të Serbisë dhe të Serbisë. Kosovë”, ka thënë ndër të tjera Hill.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat