Një kontingjent i ri turk i KFOR-it arrin në Kosovë

Aktuale

Një kontingjent i ri turk i KFOR-it arrin në Kosovë

Më: 29 shkurt 2024 Në ora: 01:00
KFOR-i turk

Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka njoftuar se të mërkurën ka mbërritur një kontingjent turk.

Në komunikatën e KFOR-it thuhet se ky kontingjent do t’i zëvendësojë një njësi të trupave italiane të dislokuara më parë, si pjesë e Forcave Rezervë të caktuar për KFOR-in.

“Dislokimi i kontingjentit turk pasqyron përkushtimin e palëkundur të KFOR-it për të vazhduar të ofrojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të mirën e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme.

Është gjithashtu një demonstrim tjetër konkret i angazhimit të vazhdueshëm të NATO-s drejt sigurisë së qëndrueshme në Kosovë dhe stabilitetit në të gjithë Ballkanin Perëndimor”, thuhet në njoftim.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat