Qeveria voton marrëveshjen ndërkombëtare prej 25 milionë euro, dedikohen për ndërtimin e banesave sociale

Aktuale

Qeveria voton marrëveshjen ndërkombëtare prej 25 milionë euro, dedikohen për ndërtimin e banesave sociale

Më: 18 prill 2024 Në ora: 12:14
Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës në mbledhje të mbajtur të enjten ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve, dhe Bankës Zhvillimore të Këshillit të Evropës (BZHKE) për Projektin “Banimi Social Adekuat”.

Zëvendësministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Agon Dubruna, tha se ky projekt siguron një pjesë të rëndësishme të financimit për banimi social.

“Ky projekt siguron një pjesë të rëndësishme të financimit për banimi social si një prej prioritet të qeverisë.

Objektivi kryesor i këtij projekti është zhvillimi i sistemit të menaxhimit të banimit social në Kosovë nga rritja e numrit të njësive të banimit social në vend. Marrëveshja e kredisë arrin vlerën totale prej 25 milionë euro”, ka thënë ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat